Část epopeje se zítra objeví v Praze

Praha / Moravský Krumlov - Galerie hlavního města Prahy zítra ráno odveze ze zámku v Moravském Krumlově pětici smotaných pláten do hlavního města, aby byly zrestaurovány v lepších podmínkách, než umožňuje krumlovský zámek. Původně se jako o datu převozu mluvilo o dnešku, ředitel galerie Milan Bufka ale informaci z bezpečnostních důvodů odmítl potvrdit a krumlovský starosta Tomáš Třetina označil dnešek za nereálný, nikdo s ním údajně o převozu nejednal.

„Ano, tato plátna budou přesunuta do Prahy, protože jejich už tři měsíce trvající srolování a uložení v transportním vaku výrazně ohrožuje existenci a kvalitu těch pláten. Musí být převezena do Prahy a tam v temperované místnosti bude rozbalena, usušena a projde potřebnou údržbou od našich restaurátorů,“ potvrdil pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Galerie hlavního města Prahy argumentuje tím, že na práci s obrazy jsou potřeba vhodnější podmínky. „Máme v ruce posudek, že jim prostředí, ve kterém jsou teď umístěné, škodí, proto zajistíme převoz do klimatizovaných místností, kde se je chystáme restaurovat,“ vysvětlil ředitel pražské galerie Milan Bufka.

Video Ředitel GHMP Milan Bufka o stěhování pláten
video

Ředitel GHMP Milan Bufka o stěhování pláten

Ředitel GHMP Milan Bufka o stěhování pláten

STUDIO13-7.2.11

Rozhovor s Bohuslavem Svobodou

Primátor Svoboda o spolupráci Prahy a Krumlova

0„Zdá se, že jsme konečně začali používat zdravý rozum. A ten by měl být veden jedinou myšlenkou: Slovanská epopej musí být zachována v kvalitě. Musíme se postarat, aby nebyla poškozena.“

O možnosti převozu do Prahy, pokud restaurátoři dojdou k závěru, že plátna je třeba ošetřit, mluvili zástupci hlavního města s Krumlovem už před měsícem. Krumlov mezitím zajistil pro plátna vhodnější prostory, než byly na zámku, v brněnské Moravské galerii. Souhlas k přemístění děl ale nedostal. „Kdybychom přistoupili na takové řešení, znamenalo by to, že celé restaurátorské pracoviště, které se o plátna dlouhodobě stará, by se z Prahy muselo přesunout do Brna, prostě je to velmi nemoudré,“ vysvětlil primátor.

Téma převozu epopeje z Krumlova do Prahy je stále velmi citlivé. Kritici přesunu tvrdí i teď, že jde jen o záminku, jak dílo dostat do hlavního města a moravskokrumlovský starosta Třetina chce proto ještě jednat s primátorem Svobodou. Poslední spor skončil několikaměsíčním zapečetěním místnosti s plátny.

S vlastním návrhem, jak se o epopej postarat přišlo před pár dny i ministerstvo kultury. Také navrhuje převézt dílo do Prahy, v hlavním městě ho zrestaurovat a na nějakou dobu vystavit. Mezitím by se měl opravit zámek v Moravském Krumlově, kam by se pak dílo Alfonse Muchy vrátilo.

Slovanská epopej - Car Simeon Bulharský
Zdroj: Moravský Krumlov