Venkovní divadla v Plzeňském kraji hlavně baví

Plzeň - Hrady a zámky v Plzeňském kraji se už tradičně otevírají divadlu. Na atraktivní představení zve v tomto a příštím týdnu zámek Nebílovy na jižním Plzeňsku, na přelom července a srpna láká návštěvníky na divadelní festival vodní hrad Švihov na Klatovsku, poté se provizorní jeviště objeví na šumavském Kašperku. Divadlo pod širým nebem čerpá z atraktivního prostředí památky a nabízí takové herecké osobnosti, jako jsou Karel Roden, Jana Krausová, Jana Šulcová nebo Jan Potměšil.

Zdroj: Agentura Harlekýn Autor: Pavel Štoll

Série představení na nádvoří barokního zámku v Nebílovech zahrnuje například italskou komedii o manželském trojúhelníku pod názvem Nebyla to Pátá, byla to Devátá v režii Jiřího Menzela. V inscenaci, která přinese originální řešení zamotaného vztahu, se v pátek představí Rudolf Hrušínský, Jana Švandová a Josef Carda. Další skupina pražských herců nabídne v neděli 17. července hru Herci jsou unaveni.

Nebílovské divadelní léto uzavřou Jana Krausová a Karel Roden, kteří se představí 18. července s inscenací O lásce, jejímž autorem je spisovatel Philippe Claudel. Komorní záležitost, kterou režíroval Adam Kraus, sleduje s lehce drastickým humorem pár středního věku, který ve svém přepychovém bytě probírá nejrůznější traumata dlouholetého vztahu.

Karel Roden a Jana Krausová ve hře O lásce
Karel Roden a Jana Krausová ve hře O lásce

Malá divadelní přehlídka obsadí také vodní hrad Švihov. Od 30. července do 6. srpna jsou na programu představení s herci známými z pražských scén. Podle organizátora Karla Soukupa čeká diváky například francouzská komedie Dva na kanapi. „Hrála se snad na všech významných pódiích světa. V poslední době opět ovládla publikum v Paříži během neuvěřitelných 1800 repríz,“ řekl Soukup. Ve hře se představí mimo jiné Ernesto Čekan a Světlana Nálepková.

Na programu je také hra Leopolda Laholy Skvrny na slunci v podání Jana Révaie, Evy Kodešové, Ondřeje Kavana a dalších. Herečku Janu Šulcovou uvidí diváci ve hře Agnes Belladone, která festival ve Švihově také uzavře.

Divadlu bude o prázdninách patřit už tradičně i středověký hrad Kašperk na Šumavě. Spolek Kašpar z pražského Divadla v Celetné zahraje v bývalém hradním paláci v termínech od 9. do 14. srpna Richarda III. a Hamleta.