Divadlo v Brně: Janáčkovy ženy či Radúz a Mahulena na Skutru

Brno – Zbrusu novou hru o skladateli Leoši Janáčkovi v režii Vladimíra Morávka, české premiéry zahraničních her i klasiku v neotřelých úpravách nabídnou v podzimní části sezony brněnská divadla. Celkem stihnou brněnské scény do Vánoc uvést více než 20 premiér.

Zdroj: Městské divadlo Brno Autor: Jef Kratochvil

Patrně nejočekávanějším titulem je janáčkovský opus Leoš aneb Tvá nejvěrnější, na kterém se podílejí dramatik Milan Uhde se skladatelem, muzikologem a znalcem Janáčkova díla Milošem Štědroněm. Režisér Vladimír Morávek uvede hru o Janáčkovi a šesti osudových ženách jeho života 11. listopadu v divadle Husa na provázku.

Městské divadlo Brno otevře sezonu 10. září moderní úpravou hry o Mojžíšovi. Jeden z nejkrásnějších textů českého lidového divadla napsal v roce 1811 František Vodseďálek ze Staré Vsi u Vysokého nad Jizerou, švec, který se naučil číst a psát až ve 40 letech. Hra pojednává o dlouhém hledání země zaslíbené, které komentuje český pohádkový Kašpárek. „Konotace i přesah představení by měly společně evokovat i naši současnou touhu po nalezení harmonické společnosti,“ uvedli divadelníci v anotaci představení.

Příznivce hudebního divadla potěší Městské divadlo pohádkou Kráska a zvíře v muzikálovém zpracování německých autorů. Na listopad připravují umělci z Lidické ulice další muzikál – horor Jekyll a Hyde v broadwayské verzi. Na podzim soubor uvede ještě psychologický thriller o sexu, lžích a tajnostech Výkřiky do tmy a Shakespearovu klasiku Zkrocení zlé ženy.

Národní divadlo Brno / Janáčkovo divadlo
Zdroj: Národní divadlo Brno

První premiérou Národního divadla Brno se 9. září stane opera Ruleta autorské dvojice Zdeněk Merta a Stanislav Moša. „Je to příběh o hledání štěstí, které má různé podoby. Lidé v životě někdy vyhrávají, někdy prohrávají. Život je jak ruleta,“ prozradil Moša. Opera měla světovou premiéru ve Státní opeře Praha v roce 2005, Národní divadlo Brno ji uvede formou scénického koncertu. Operní soubor se na podzim představí ještě v dětské opeře Papageno hraje na kouzelnou flétnu. Balet chystá na listopad novou inscenaci Giselle v nastudování choreografa Roberta Strajnera, autora úspěšné brněnské verze Labutího jezera.

Současný pohled na klasiku slibuje představení Radúz a Mahulena s předpokládanou premiérou 21. října. Poetického dramatu Julia Zeyera se na prknech Mahenova divadla zhostí mladý režisérský tandem Skutr. „Hlavním námětem pohádky je láska, silný milostný cit, který člověka nejen posiluje v jeho životních strastech, ale je mu i záchranou, útočištěm, nakonec i smyslem života samého,“ uvedl k inscenaci dramaturg Martin Dohnal. Národní divadlo Brno připravuje také Valmonta v režii Daniela Špinara a obnovenou premiéru „verneovky“ Tajemství pralesa aneb 800 mil po Amazonce v režii Arnošta Goldflama.

Buranteatr podle dramaturga Jana Šotkovského chystá například českou premiéru dva roky staré polské komedie Amazonie, která pojednává o trudném údělu mladých absolventů herectví. První novinkou HaDivadla bude 30. září Česká měna autorky Anny Saavedry. „V Den české státnosti – 28. září – bude představení Česká měna uvedeno na Nové scéně Národního divadla jako pražská premiéra. Premiéru živě přenáší Česká televize,“ upozornila Lucie Drlíková z produkce divadla.

Příznivci loutkového Divadla Radost se mohou těšit na obvyklý přísun pohádek, tentokrát zpestřený novou inscenací hry Jiřího Brdečky Limonádový Joe. Především k dětem a mladým divákům se obrací také Divadlo Polárka, které na podzim chystá hru Zmatek nad zmatek podle Julese Verna a Dobrodružství kapitána Kolíska na motivy Václava Čtvrtka.