Svatební košile i Vodník vstupují na prkna divadla Radost

Brno - Loutkové divadlo Radost chce v nové inscenaci sfouknout prach z povinné školní četby. V těsném semknutí činohry s loutkovým divadlem proto tentokrát představí pětici balad z Kytice Karla Jaromíra Erbena. Cílem inscenace je to, aby se „povinné“ setkání s Kyticí stalo zároveň sugestivním zážitkem. Premiéru brněnské adaptace mohou diváci zhlédnout dnes večer.

Divadelníci do nové inscenace zařadili balady Svatební košile, Zlatý kolovrat, Vrba, Vodník a Kytice. Inscenace, v níž se člověk setkává s nadpřirozenem, nešetří hororovými motivy, ale ani pohádkovými scénami. Určená je dětem od devíti let, mládeži i dospělým.

„Je to trošku psychologizované a je to opravdu od jednoduché pohádky až po tvrdý horor,“ popsal výběr jednotlivých balad režisér Petr Nosálek. Autorem výpravy brněnského uvedení Kytice je Pavel Hubička, hudbu složil Pavel Helebrand. Erbenova Kytice, která čerpá z kořenů lidových mýtů a pověstí, vždy lákala divadelníky ke scénickému ztvárnění. Hrála se například v Teplicích, Hradci Králové, Plzni i Ostravě, zvláštní věhlas získala inscenace Divadla Semafor, pro kterou balady upravil Jiří Suchý a hudbu složil Ferdinand Havlík.

Pavel Nosálek, režisér

„V samotném textu, v tom verši, je základ naší literatury, je to až posvátné. Myslím si, že dnešní generaci je dobré to předat.“


Radost – divadlo pro malé i velké

Radost už má v tomto kalendářním roce za sebou jednu premiéru pro dospělé. V lednu uvedla novou verzi komedie Limonádový Joe. Autor úpravy Vlastimil Peška se inspiroval slavným filmem i starší divadelní hrou. Příběh usměvavého pistolníka se zvláštní zálibou v limonádě vypráví v Peškově úpravě šéfredaktorka novin, a tak se část děje přesunula do redakce a tiskárny.

Celkem má Radost v současnosti na repertoáru 25 inscenací, většinu z nich pro děti a mládež. Soubor se od počátku specializuje na loutkové divadlo, ale nevyhýbá se ani činohře a hudebnímu divadlu.

Video Reportáž Zuzany Neuvirtové
video

Reportáž Zuzany Neuvirtové

Reportáž Zuzany Neuvirtové

14.4.2012 Z14

Ukázky z představení Kytice