Josef Mánes: Setkání Petrarky s Laurou

Setkání Petrarky s Laurou v Avignonu roku 1327 je mistrovské dílo, jímž se Josef Mánes představoval uměleckému světu po studiích v Praze a v Mnichově. Historická malba nesoucí typické prvky romantismu je Mánesovým pokusem o jakousi syntézu duchovna a smyslna. Na plátně se odehrává láska na první pohled, slavný básník se zamiluje do krásné Laury, jak to ostatně popisuje ve svých slavných sonetech. Proč se Petrarca s Laurou objevuje v 19. století jako námět obrazu v Čechách? Napoví kurátorka pro edukační činnost NG v Praze Monika Sybolová.

Monika Sybolová je od roku 1993 externí lektorkou Sbírky umění 19. století Národní galerie v Praze a od roku 2000 kurátorkou pro edukační činnost. Realizovala doprovodné programy k velkým výstavám NG jako Mistr Theodorik, Gotika v západních Čechách a Julius Mařák a jeho žáci. Při dalších výstavách, jako byly Václav Brožík, František Ženíšek, Emil Filla, Mikoláš Aleš, Otakar Lebeda, Piepenhagenové a Joža Uprka, vytvářela v týmu celý doprovodný program včetně interaktivních prostor a pracovních listů. Připravuje vzdělávací programy pro střední školy ve stálých expozicích NG. Specializuje se na dospělé návštěvníky a organizuje Letní týdenní krajinářské dílny pro studenty a dospělé a Jednodenní plenéry.

Na další díl z cyklu Národní galerie nikdy nezavírá se můžete těšit znovu v neděli 24. června. Opět se podíváme na dílo Josefa Mánesa, tentokrát s kurátorkou Sbírky umění 19. století Veronikou Hulíkovou, jež představí jeho obraz s názvem Švadlenka. Všechny předešlé díly naleznete zde.