Ďábel a jed míchají estetickou bojovou podívanou

Vzpomínky na dávné lásky leží zaváté prachem času v osamělých srdcích potulných šermířů. Hongkongské melancholické podobenství z bájných dob (2008) Na východě ďábel, na západě jed uvádí ČT2 v pátek 24. srpna od 21:45 v rámci cyklu Velikáni filmu. Hrají: B. Lin, L. Cheung, M. Cheung, T. Leung a další. Režie Wong Kar Wai (V kantonském znění s titulky).

Mezinárodní kritikou oslavovaný hongkongský autor Wong Kar Wai, který se v 90. letech stal hlavním vývozním autorem bývalé britské kolonie, v novém tisíciletí navázal na trend oprašování vlastních starších děl, který praktikují především hollywoodští tvůrci. Podobně jako Francis Ford Coppola s Apokalypsou či George Lucas s Hvězdnými válkami také asijský filmař upravil jeden ze svých předchozích filmů podle svých soudobých představ a nově ho uvedl na filmových festivalech.

„Divná věc ohledně doby vzniku je dána tím, že se jedná o dílo s přízviskem redux – stejně jako Francis Ford Coppola natočil svou Apokalypsu a o několik let později se ke snímku vrátil, trochu ho přestříhal a předělal, tak i Wong Kar Wai svůj původní film z roku 1994 v roce 2008 přepracoval,“ upozorňuje dramaturg ČT Jiří Flígl. 

  • Na východě ďábel, na západě jed
    Na východě ďábel, na západě jed zdroj: ČT
  • Na východě ďábel, na západě jed
    Na východě ďábel, na západě jed zdroj: ČT

Původní snímek Na východě ďábel, na západě jed Wong natáčel několik let. Jeho příběh vychází z populárního románu o potulných šermířích, ale je ztvárněn jako vysoce estetizovaný milostný příběh protkaný tesknou melancholií, v němž legendární hrdinové mezi bitvami vzpomínají na své osudové lásky. I přes historické dějiště tento snímek stejně jako jiné Wongovy filmy z 90. let odráží tehdejší atmosféru z nadcházejícího předání Hongkongu Číně. Bezmocnost zdejších nadlidských bojovníků tváří v tvář konfliktům přesahujícím jejich síly odpovídá existenciální úzkosti dobových obyvatel britské kolonie, kteří se museli vyrovnat s událostmi, které nemohli ovlivnit. 

„V hongkongské kinematografii jsou dominantní dva žánrové proudy, bojové akční filmy a komedie. Je to pevná součást místní tradice. Musím říct, že mám rád oba. Musím říct, že jsem trochu i na rozpacích, když se o filmu Na východě ďábel, na západě jed mluví jako o zástupci klasického žánru šermířských bojových filmů. Ty mají pevnou strukturu, kdy v zásadě jde o sdělení, že pro opravdu dobrého bojovníka je život snadný a poradí si se vším. Já se svým filmem pokouším říct, že i když jste skvělý bojovník, některé věci v životě přesahují vaše síly. Záleží však, jestli a jak se jim postavíte,“ prohlásil k snímku jeho tvůrce Wong Kar Wai. 

Na východě ďábel, na západě jed
Na východě ďábel, na západě jed

Jak je pro Wong Kar Waiovy filmy typické, i zde jsou všechny hlavní postavy obsazeny hvězdnými osobnostmi stříbrného plátna i populární hudby, jejichž zář přesahuje hranice Hongkongu a zasahuje celý Dálný východ.