Znojmo adoptuje osamocené památky. Návrhy přijímá do června

Znojmo - Nikomu nepatřící drobné památky ve Znojmě a okolí mají šanci znovu ožít. Město chce za pomoci svých obyvatel odhalit zapomenuté sochy, boží muka a kapličky v okolí a postupně je opravit. Po novém roce je totiž kvůli změně zákona může čekat nejistý osud. 

Město pátrá po malých stavbách, u kterých není jasné, komu patří. V mnoha případech kapličky nebo například boží muka stojí na pozemcích soukromníků, ti se ale o památku nestarají, a ta chátrá. Město proto vyzývá obyvatele, aby si při svých procházkách takových míst všímali, vyfotili je a nahlásili na radnici.

Radnice následně zjistí, jestli je v katastru zeavidován vlastník památky. Pokud ne, bude ji považovat za nalezenou věc. Zařadí ji ke ztrátám a nálezům a na úřední desku se vyvěsí oznámení, že se hledá případný majitel. Když se nikdo do půl roku nepřihlásí, památka se stane majetkem města. Objekty pak může město opravit a případně na jejich opravu získat i dotaci.

Podle nového zákona připadnou osamocené památky majiteli pozemku 

Proč se do této akce radnice pouští právě teď? od 1. ledna 2014 se totiž mění občanský zákoník a začne platit nový zákon o katastru nemovitostí. Podle něj každá nemovitost, která nemá jasného majitele, připadne majiteli pozemku, na kterém se nachází. Spousta těchto památek tak bude patřit někomu, kdo o ně nestojí a už vůbec ne o jejich opravování a udržování. Pokud se ale do konce roku stane majitelem stavby někdo konkrétní, už mu zůstane. 

Video Eliška Bučinová o záchraně památek ve Znojmě
video

Eliška Bučinová o záchraně památek ve Znojmě

Občané Znojma tak mají čas posílat své návrhy na zařazení do majetku města do půlky června, aby se pak mohla splnit podmínka půlročního vyvěšení na úřední desce a následně vyřídit přepis na město. 

Radnice s projektem začala teprve nedávno, tip od občanů proto zatím nemá. Sama si ale vyhlédla jedna středověká boží muka s hlavou Krista v ulici Napajedla. Právě u nich již visí dokument upozorňující na to, že se hledá majitel. Pokud se do září nikdo nepřihlásí, boží muka připadnou městu. V tuto chvíli jsou ve špatném stavu a potřebují opravu.