Utajené klenoty. Robert Plant našel staré nahrávky Led Zeppelin

Londýn - Robert Plant, rocková ikona šedesátých let, našel dosud nevydané nahrávky Led Zeppelin, které by se mohly stát součástí nového vydání celého katalogu legendární skupiny. Její frontman rozhlasové stanici BBC Radio 6 prozradil, že mezi objevenými nahrávkami jsou „utajené klenoty“.

„Nedávno jsem našel nějaké magnetofonové pásky,“ řekl Plant. „Sešli jsme se s Jimmym Pagem a poslechli jsme si je. A jsou tam některé hodně, hodně zajímavé kousky, které se na novém vydání asi objeví,“ uvedl Plant: „Jsou to utajené klenoty, na kterých by kapela opravdu měla být podepsána.“

„Johne, ať jsi kde jsi se svou operou“

Ještě však potřebuje svolení baskytaristy Johna Paula Jonese, protože na některých nově objevených nahrávkách Jones zpívá. „Strašně bych chtěl použít jednu nebo dvě písničky, kde John Paul Jones zpívá hlavní vokál,“ prohlásil Plant. „Ale zatím mi nabídl dvě auta a skleník, abych je tam nedával,“ žertoval Plant. „Johne, ať jsi kde jsi se svou operou, určitě se nemůžeš dočkat, až tě uslyší zpívat celý svět.“

Robert Plant
Zdroj: ČTK/APInvision
Autor: Miles Willis

I když je Jones oceňován jako hudebník, i jeho fanoušci uznávali, že neoplývá zpěváckými kvalitami. Nyní pracuje na operní adaptaci hry Augusta Strindberga Sonáta duchů. Když letos Plant navrhl, že by se Led Zeppelin mohli příští rok opět sejít, řekl Jones v červenci, že jeho „rok 2014 je plný opery“.

Podle listu The Guardian by remasterovaná alba Led Zeppelin měla vyjít někdy příští rok. Jimmy Page, který na remasterované verzi pracuje, již loni řekl, že na ně zařadí řadu různých dosud nevydaných verzí slavných písniček skupiny.

Jednoznačná nostalgie

Robert Plant není první umělec, který si po letech vzpomněl na staré záznamy. Raritní nahrávky se totiž lehce mění ve zlato. „Motivace je jednoznačná. Je to nostalgie po umělcích, kteří buď už nežijí, jako Elvis Presley nebo Michael Jackson, nebo se to týká lidí, kteří prohlásili, že už nahrávat nebudou, což jsou třeba Pink Floyd anebo zmínění Led Zeppelin. Řada fanoušku touží po nových nahrávkách a tohle je zdroj příjmů a atraktivity pro celý šoubyznys,“ říká k tomu manažer nakladatelství Supraphon Michal Máka.

Video Objevené nahrávky Led Zeppelin
video

Objevené nahrávky Led Zeppelin

Objevené nahrávky Led Zeppelin

Robert Plant, ikona 60. let, náhodou našel dosud nevydané nahrávky Led Zeppelin. Není to ale první umělec, který si po letech vzpomněl - raritní nahrávky se totiž lehce mění ve zlato.

Rozhovor s Michalem Mákou z vydavatelství Suprapfon

Kupříkladu Paul McCartney si vzpomněl už v roce 1994. Z alba nevydaných písní Beatles Live at the BBC se stala jednička britské hitparády. Iggy Pop si na nic nevydaného nevzpomněl, ale v roce 2003 rovnou obnovil po třicetileté pauze The Stooges se slovy „kluci z kapely ještě nemají splacené hypotéky“.

Tihle gentlemeni jsou ještě naživu, peníze z různých objevených nahrávek a kompilací však často inkasují potomci a dědici umělců již zesnulých. Magazín Forbes dokonce každoročně vyhlašuje žebříček nejvíce vydělávajících mrtvých celebrit. Mezi zpěváky aktuálně vede Michael Jackson následovaný Elvisem Presleyem a Bobem Marleyem.