Husarský kousek na zámku Nebílovy: Ráj se vrací na strop

Nebílovy - Unikátní obnova rozměrných nástěnných maleb tanečního sálu vrcholí na státním zámku Nebílovy na Plzeňsku. Část výmaleb z 90. let 18. století odborníci v roce 1968 sňali a déle než čtyřicet let byly uloženy. Na místo se vrátily až loni, když se zámku podařilo sehnat pět milionů korun potřebných na záchranu rozsáhlé nástěnné výmalby Antonína Tuvory.

Video Restaurátorské práce v nebílovském zámku
video

Restaurátorské práce v nebílovském zámku

„V Čechách v tuto chvíli není žádný jiný restaurátorský projekt, kde by se v tak velkém rozsahu vracely restaurované malby a kde by došlo k tak výrazné rehabilitaci celého restaurovaného prostoru,“ uvedl ředitel českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu Petr Pavelec.

Podle něj i odborníci pochybovali o tom, že po tak dlouhé době uložení bude možné malbu vrátit zpět a restaurovat. „Výsledek však předčil očekávání. Pro mě osobně je to jedinečná akce a svým způsobem zázrak v oboru restaurování,“ popsal Pavelec.

V Nebílovech se sejmulo téměř 200 metrů čtverečních z celkem 850 metrů čtverečních Tuvorovy výmalby tanečního sálu. Sejmuté části se rozřezaly na 650 dílů. Klenba v sále se nakonec v 70. letech opravila, jenže nástropní malba se už zpět nevrátila.

Kastelán Milan Fiala o záchranu malby bojoval mnoho let. Podle něj spočívá výjimečnost restaurování sálu v tom, že jde o jeden z největších transferů nástěnné malby v zemi. „Samo o sobě je to husarský kousek: malba, která leží téměř půlstoletí na regálech a rozpadá se,“ podotkl kastelán. Dílo zachycuje bujnou vegetaci, faunu a další výjevy, které údajně ukazují pozemský ráj.

Taneční sál je v patře zadního křídla zámku, kde je opraveno jenom pár pokojů. Původně renesanční zámeček byl v roce 1706 přestaven na dvojdílný barokní zámek. V 60. letech minulého století byl zámek určen k demolici a zcela zchátral. V 90. letech jej začal památkový ústav opravovat a od roku 1998 je přístupná opravená přední část zámku.