Juraj Bartusz vystavuje Na východ od ráje

Bruntál - Nechci krást cizí myšlenky a nechci se opakovat, říká Juraj Bartusz, jeden z nejzajímavějších slovenských umělců současnosti. V loňském roce oslavil osmdesáté narozeniny, stále však vyučuje a pracuje každý den. Jeho výstavu nyní společně s prací o dvě generace mladšího Mariána Straky připravila galerie v bruntálském zámku.

Bartusz v Bruntále představil malou retrospektivou své tvorby, která nese název Na východ od ráje. Skládá se z obrazů, plastik a instalací. Vystudoval sochařství na pražské Akademii umění v Praze a již v té době experimentoval s výtvarnou technikou. „Je to umělec, který se nechce opakovat. Něco vymyslí, ale nezůstane u toho tak jako ostatní umělci, kteří by to rozmělňovali, ale snaží se vymyslet zase další postupy,“ říká fotograf a kurátor Jindřich Štreit.

Žádný další blázen na světě

Juraj Bartusz už od šedesátých let ohledává čas, prostor, pohyb, svobodu a nahodilost. V sedmdesátých letech byl jedním z prvních Slováků, kteří začali k tvorbě systematicky využívat počítač. Vystavuje sochy z hliníku, do kterých lze vstoupit, nebo plastiky, které vznikly hozením cihly do mokré sádry. „Nedělá to nikdo jiný, žádný další blázen na světě,“ směje se Bartusz. Během své kariéry připravil desítky vlastních a společných výstav doma i v zahraničí.

Video Výstava Na východ od ráje
video

Výstava Na východ od ráje

Výstavu doplňuje tvorba dalšího předního slovenského umělce Mariána Straky. Sedmatřicetiletý výtvarník vystudoval pod vedením Bartusze fakultu umění na Technické univerzitě v Košicích a se svým učitelem stále spolupracuje v Ateliéru svobodné kreativity 3D.

Kořeny rostou vzhůru

Dominantním tématem i materiálem jeho děl je dřevo. V roce 2003 zaujal mohutným sousoším z obrácených stromů. „Kořeny rostou vzhůru, je to velice symbolický obraz současnosti, obráceného světa,“ říká k tomu kurátor Štreit. Tehdejší instalaci zachycují pouze fotky, se stromy však Straka pracuje dál. Z letokruhů a kůry dělá třeba ručně tištěné grafiky.

Výstava Na východ od ráje byla otevřena devátého ledna, kdy na vernisáži vystoupila japonská sopranistka Nao Gitano, která studovala v Bratislavě. Expozice pod záštitou Klubu Galerie v Kapli a Muzea v Bruntále ve výstavní síni Zámku Bruntál trvá do 23. února 2014.

Podívejte se na stránky galerie.