„Činoherák“ v Ústí končí, nahradí ho příspěvková organizace

Ústí nad Labem - Činoherní studio v Ústí nad Labem v současné podobě končí. Zastupitelé dnes schválili vznik nové příspěvkové organizace Činoherní studio města Ústí nad Labem. Stávající divadlo míří k likvidaci. Nemá totiž z čeho zaplatit únorové výplaty a město mu navíc vypoví kvůli závažným chybám nájemní smlouvu. „Nemám k tomu co říct, je to velké zklamání,“ řekl po rozhodnutí zastupitelů ředitel divadla Vladimír Čepek.

Fungování současného divadla, které je obecně prospěšnou společností, provázela podle vedení města řada chyb v hospodaření. V materiálu pro zastupitele radnice píše, že mimo jiné platilo 200 000 korun ročně za externí účetní služby a nevýhodně pronajímalo byty zaměstnancům. Podle správní rady divadla platili bývalý ředitel Jaroslav Achab Haidler a herec Jiří Maryško nájemné jen 15 korun měsíčně, ředitel Vladimír Čepek pak 150 korun měsíčně. „V létě je tam 50 procent sleva, tedy 7,50 koruny. Bezdomovci platí za noc v azylovém domě 30 korun,“ řekl předseda správní rady a radní Jan Eichler (nez.). „Je to lež,“ reagoval Maryško na zastupitelstvu.

Kvůli smlouvě s hostujícím divadlem Demago město divadlu navíc vypoví nájemní smlouvu. Tu uzavřelo bývalé vedení divadla v roce 2009 na dobu neurčitou. Demago za pronájem platilo polovinu vybraného vstupného ze svých představení. „Bylo to v podstatě o tom, že 50 procent dostává divadlo a 50 procent divadlo Demago a spočítejte si náklady na jednu akci. To nebylo výhodné,“ doplnil Eichler. Ředitel divadla Vladimír Čepek existenci smlouvy potvrdil, odmítl ale, že by byla pro Činoherní studio nevýhodná.

Nová příspěvková organizace dostane od města letos osm milionů korun. Ve správě bude mít budovu divadla, zároveň má vyjednat přechod zaměstnanců divadla a jejich divadelních představení.

Akce na podporu Činoherního studia
Zdroj: ČTK
Autor: Libor Zavoral

Opoziční zastupitelé navrhovali pro současné divadlo dotaci 12 milionů korun, pro návrh ale nezískali dostatek hlasů. Herci předali zastupitelům i petici. Divadlo podpořilo během měsíce víc než 21 000 lidí, bezmála 8 000 jich bylo z Ústí nad Labem.

Maryško inzultoval šéfa správní rady

Jeden z herců Činoherního studia napadl po jednání zastupitelů předsedu správní rady Jana Eichlera, zasahovat museli strážníci. Incident se odehrál v budově magistrátu bezprostředně po jednání zastupitelů.

Eichlera napadl herec Jiří Maryško, který kromě Činoherního studia působí v divadle Demago. Eichler také právě o Maryškovi řekl, že platí za ubytování v budově divadla nájemné 15 korun měsíčně. Předsedu správní rady divadla Maryško udeřil. „Strážníci ho zpacifikovali a jedou s ním do teplické nemocnice na ošetření. To je v případě použití donucovacích prostředků běžné, aby lékaři vyloučili zranění,“ vysvětlil zástupce ředitele Městské policie Jan Novotný. Jestli strážníci případ předají Policii ČR, nebo ho budou řešit jako přestupek, Novotný zatím neví.

Činoherní studio přerušilo kvůli nejasnostem ve financování provoz 31. ledna. Nepodalo ani žádost o grant na činohru vypsaný městem, což prakticky znamená po 42 letech existence konec souboru. Divadelníci nepodání žádosti zdůvodnili tím, že grant byl špatně vyhlášený. Rada města na konci ledna rozhodla o tom, že peníze na činohru rozdělí ve dvou grantech. Osmimilionový je určen pro studiovou formu činohry, další čtyři miliony na činohru v budově Severočeského divadla opery a baletu. Dosud město financovalo Činoherní studio dotací. Vloni od města dostala scéna na své fungování 9,5 milionu korun.

Video Činoherní studio v Ústí končí, nahradí ho příspěvková organizace
video

Činoherní studio v Ústí končí, nahradí ho příspěvková organizace