Činoherní studio končí, soubor odmítl novou organizaci

Ústí nad Labem - Ústecké Činoherní divadlo definitivně končí, soubor nepřejde pod novou příspěvkovou organizaci zřízenou městem. Herci přechod odmítli také kvůli tomu, že část z nich nedostala nabídku na angažmá v novém divadle. Soubor přerušil činnost na konci ledna, neboť se nedohodl na financování s městem. Poslední představení odehrál v neděli.

„Nemáme záruky, že by zůstala tvorba divadla svobodná, protože pod novou organizaci nemohlo přejít naše umělecké vedení,“ vysvětlila mluvčí souboru Jana Válková. Do nové příspěvkové organizace ale několik zaměstnanců přejde. „Jedná se zejména o správu budovy a technické pracovníky,“ doplnila mluvčí.

Herci i technický personál dostali na konci minulého týdne modelové smlouvy, ke kterým se měli vyjádřit. Podle magistrátu jim dnes právník dal dotazníky, na základě kterých chtěl vytvořit nové pracovní smlouvy. „Tiskopisy jsou k dispozici všem, kteří mají o zaměstnání v příspěvkové organizaci zájem,“ uvedla v prohlášení ústecká radnice.

„Víc mě děsí konec demokracie“

Podle souboru však nepočítají se všemi. Právě nabídkou pro všechny zaměstnance soubor podmínil přechod pod novou organizaci. Podle Válkové nabídku nedostali ředitel Vladimír Čepek, umělecký šéf Filip Nuckolls a herci Jaroslav Achab Haidler a Jiří Maryško. Ten po zasedání zastupitelstva udeřil radního a šéfa správní rady divadla Jana Eichlera.

„Víc mě děsí konec demokracie v Čechách a to, že většině lidí je jedno, že se tady zavádějí totalitní manýry,“ zlobí se Haidler. „Uvidíme, na co navážou ti, kteří přijdou, ale slušný divadelník sem asi nepůjde, když uvidí, jakým způsobem město vydrbává s uměním.“ Herečka Nataša Gáčová k tomu říká: „Nesouhlasím s cenzurou, s kádrováním a vyhazováním lidí bez jakéhokoli důvodu… Jsem smutná, zklamaná, hysterická a strašně vyčerpaná.“

„U mě je to jasné, jsem na pozici ředitele, ta je obsazená, tím pádem je to logické,“ popsal svou představu Čepek. Většina herců podle Válkové získá angažmá v jiných souborech. „V průběhu našeho posledního hracího týdne přijížděli umělečtí šéfové z celé České republiky a velká část herců dostala pracovní nabídky,“ řekla Válková.

Ředitel Vladimír Čepek před budovou Činoherního studia v Ústí nad Labem
Zdroj: ČTK

Ústečtí radní vypsali na uměleckého šéfa nového Činoherního studia výběrové řízení. „Termín ukončení přijímání přihlášek byl stanoven na 31. květen 2014,“ napsalo město v tiskové zprávě. Nový umělecký šéf by měl nastoupit k 1. červenci. Radnice zároveň najala soukromou firmu, která má zajistit odbornou komisi pro jeho výběr.

Ústecké zastupitelstvo na začátku března rozhodlo, že radnice založí příspěvkovou organizaci Činoherní studio města Ústí nad Labem. Pro současný soubor, který fungoval pod hlavičkou obecně prospěšné společnosti Činoherní divadlo, známé jako Činoherní studio, to znamená zánik. Divadlo zřejmě skončí v insolvenci. Jeho zaměstnanci nedostali ani únorové výplaty, na ně už divadlo nemělo peníze. Město už dalo divadlu výpověď z nájmu. Divadlo má měsíční výpovědní lhůtu, vedení ji převzalo 4. března.

Zájem Teplic

Nadějí pro současný soubor je zájem Teplic. Primátor Jaroslav Kubera (ODS) už dříve řekl, že by soubor v lázeňském městě chtěl. Nejprve chce ale jedním zájezdním představením zjistit, kolik diváků divadlo přiláká. Divadlo, známější pod názvem Činoherní studio, přerušilo kvůli nejasnostem ve financování provoz 31. ledna. Petici na podporu divadla podepsalo za měsíc přes 21 tisíc lidí, 8 000 jich bylo z Ústí nad Labem.