Landscape Festival: Nenechávejte krajinu na kraji

Praha - Jak přenést do města krajinu? A jak s ní správně pracovat? Nejpodnětnější realizace i návrhy krajinné architektury zaměřené na veřejný prostor představuje až do září v Praze Landscape FestivalNabídne šestici výstav a několik desítek přednášek.

Video Landscape Festival upozorňuje na krajinnou architekturu
video

Landscape Festival upozorňuje na krajinnou architekturu

„Jakoby se ale pro městský prostor zapomínalo, že zájem si zaslouží celá česká krajina od Aše k Jablunkovu. Že i ona trpí nekoncepčností a nezájmem vyšších míst. Tato krajina si sama bohužel už nepomůže, neboť již byla historicky industriálně znásilněna a je pouze na nás, jak jí umožníme dále přežít ve své kráse, či budeme stále více hyzdit její matérii,“ upozorňuje Dan Merta, jeden z autorů festivalového konceptu.

Vítá, že stále více pozornosti je věnováno úloze veřejného prostoru v urbanismu měst a obcí. Festival chce navázat na tyto diskuse a zdůraznit úlohu krajinné architektury, která zatím nemá takový prostor, jak by si zasloužila.

„Mnoho projektů je z oblasti rekultivace, rehabilitace opuštěných částí krajiny nebo průmyslových území, urbanizace zanedbaných městských veřejných prostor – vše pro nové, převážně rekreační funkce a sportovní vyžití, pro setkávání, kulturu a vzdělávání,“ uvedl Merta k výstavním projektům. „Zde bych upozornil především na výstavu Krajina z druhé ruky– nová identita německé průmyslové krajiny a specifika tvorby zeleně v postindustriálních areálech,“ připojil konkrétní tip.

Festival představí také třeba nejvýraznější kreace vypovídající o kvalitách současné české krajinářské architektury s jejími přesahy do dalších příbuzných disciplín v posledních dvaceti letech od soukromých zahrad až po intervence do veřejného prostoru.

Za krajinnými projekty je možné zajít až do 9. září do Galerie Jaroslava Fragnera a především do industriálního prostoru Nákladového nádraží Žižkov. Landscape Festival je propojen s festivalem reSITE, který se zaměřuje komplexně na města a život v nich. Hlavní programovou linkou letošního ročníku (18. až 21. června), spojeného s mezinárodní konferencí, je městská ekonomika. Českou realitu pořadatelé podrobí srovnání s úrovní života metropolí, jako jsou New York, Londýn nebo Paříž.