Nové brněnské varhany prověří bachovský festival

Brno – Čtyři z osmi koncertů letošního ročníku festivalu Bachův varhanní podzim odehrají hudebníci v brněnském kostele v Jezuitské ulici. Letos v červnu tam byly vysvěceny nové varhany, nejmodernější ve střední Evropě. Na nástroj si zahrají jak varhanické legendy, tak i mladí interpreti.

„Pátý ročník festivalu Bachův varhanní podzim je specifický v tom, že představujeme nové varhany z dílny švýcarského varhanáře Mathise. Taky chceme navázat na dialog, který kdysi existoval, kdy varhanáři z Vídně, Brna a Prahy tvořili takovou osu, kterou se snažíme obnovit,“ vysvětlila organizátorka a varhanice Barbara Maria Willi.

Pro zahajovací koncert pořadatelé vybrali interprety Zdeňka Nováčka a Jana Horu. „Je krásné slyšet pražského nestora varhan profesora Horu, ale chceme taky mixovat zavedená jména s těmi, kdo doufáme, že taky jednou budou slavní,“ dodala Willi s tím, že na festivalu vystoupí i mladí varhaníci.

Bachův varhanní podzim se zaměřuje podle názvu na bachovskou hudbu, posluchače ale nečekají jen skladby tohoto barokního velikána. „Bach je dodnes ústředním skladatelem pro varhany, ale chceme ho ukázat i v širších souvislostech - tedy také skladatele, kteří mu předcházeli a kteří na něj navazovali,“ uzavřela Willi, která sama vystoupí na závěrečném koncertu festivalu 23. října.