Divadelní spolek Činoherák Ústí přežije - dostane od města miliony

Ústí nad Labem - Ústečtí radní se rozhodli finančně podpořit spolek Činoherák Ústí, který navazuje na někdejší Činoherní studio. To své působení skončilo téměř před rokem právě kvůli sporům s městem o financování. Nový soubor dostane do konce roku dotaci jeden milion korun, na příští rok město počítá s dvanácti miliony. O příspěvku dnes rozhodli radní Ústí nad Labem, konečné slovo budou mít 16. prosince zastupitelé.

Video Činoherák Ústí dostane od města milion
video

Činoherák Ústí dostane od města milion

Pokud rozhodnutí radních zastupitelé potvrdí, Činoherák Ústí přežije. Divadelní soubor od dubna funguje jen díky sbírce a sponzorům. Podle manažera divadla Jana Kvasničky se podařilo vybrat 8 až 9 milionů korun. Teď ale divadelníkům docházejí peníze. Do konce roku potřebují milion korun.

Martin Hausenblas (PRO!Ústí), radní města Ústí nad Labem, k důvodu, proč město chce přispět, uvedl: „Ústí nad Labem jako město se nijak nepodílelo na činnosti financování Činoheráku Ústí v roce 2014, jinak přispěly další organizace jako ministerstvo kultury, hlavní město Praha a další včetně soukromých donorů.“ Josef Zikmund (ANO), primátor města Ústí nad Labem, dodal: „My jsem na radě rozhodli o tom, jakým způsobem se budeme k Činoheráku chovat.“

Financování kultury ve městě by podle Martina Hausenblase měla řešit koncepce. „Dojde ke zpracování kulturní koncepce a vyhlášení grantů. Koncepce nebude řešit jen Činoherák Ústí, bude uchopovat všechny složky kultury a součástí toho bude grant, do kterého se Činoherák bude moct přihlásit, a pokud uspěje, může získat víceleté financování,“ vysvětlil.

Střet zájmů?

Činoherák Ústí navazuje na někdejší Činoherní studio. To se na začátku roku nedohodlo s bývalým vedením radnice na penězích a skončilo. Nástupnický spolek ale podle všeho přežije nejen letošní rok. Podle radního Jaroslava Achaba Haidlera (PRO!Ústí) by dotace od města mohla příští rok být 12 milionů korun.

Divadlo nyní hraje v bývalém kině Hraničář a ani prostor Hraničáře by se ale do budoucna zavírat neměl. Činoherák Ústí počítá, že si budovu nechá jako svou druhou scénu - měl by být kinem i divadlem. Jan Kvasnička, manažer Činoheráku Ústí, uvedl, že jejich spolek by rád i do budoucna zajišťoval ve městě kulturní a divadelní program.

A to samé chce i město. V jeho vedení jsou totiž dnes lidé, kteří v komunálních volbách Ústečanům slíbili, že Činoherák v Ústí zůstane. Mnozí v něm působí. To je také důvod, proč se k dnes projednávanému bodu o dotacích radní zřejmě ještě jednou vrátí. Tři členové rady, kteří působí v orgánech spolku, nenahlásili totiž střet zájmů. Kromě Hausenblase a Haidlera také náměstkyně Jana Bohuňová. Vedení města teď zjišťuje, zda usnesení rady v takové podobě platí.

Opozice nechce výjimku

Formu dotace kritizuje část opozice. Komunisté ji podle Květoslavy Čelišové zřejmě nepodpoří. „Nejdříve by měla být jasná kulturní koncepce, kterou koalice slibovala, a teprve potom se můžeme bavit o příspěvcích pro jednotlivé spolky a sdružení. Nerozumím tomu, proč by se měla dělat výjimka a schvalovat se už teď dotace jen pro Činoherák,“ podotkla.

Čtená zkouška hry Kráska z Leenane
Zdroj: ČTK
Autor: Libor Zavoral

Pokud zastupitelé schválí návrhy rady, od 1. ledna se herci divadelního spolku Činoherák Ústí vrátí zpátky na scénu Činoherního studia. V příštím roce divadlo nabídne sedm premiér. Tři velké inscenace na scéně činoherního studia a čtyři menší v Hraničáři.