První verdikt ve sporu českých miliardářů. Americký soud dal za pravdu Vítkovi

Soud v New Yorku zamítl žalobu amerického hedgeového fondu Kingstown a firem někdejších manažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS) Marka Čmejly a Jiřího Diviše proti společnosti CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka. CPI o tom v neděli informovalo v tiskové zprávě.

Radovan Vítek
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Spor se týkal převzetí firmy Orco Property Group, kterým údajně Vítek připravil žalobce o více než miliardu dolarů (zhruba 23 miliard korun). Proti rozhodnutí je možné odvolání. Obě strany spolu vedou i další spory.

Jádrem sporu bylo podle dřívějších informací Deníku N ovládnutí Orco Property Group Vítkem. Podle žaloby poté, co část podílu ve skupině získal Kingstown Capital Management, Vítek vymyslel plán, jak skupinu skrytě ovládnout, a poté vytuneloval její nejhodnotnější části, přičemž nemovitosti prodával pod cenou třetím subjektům, které podle žaloby skrytě ovládal. 

Americký soud rozhodl bez slyšení už v přípravné fázi. Podle CPI uvedl, že ve sporu není příslušný a není legitimní důvod pro výběr tamních soudů. Ve věci příslušnosti odkázal přitom na lucemburský soud, kde žalobci podali žalobu už v roce 2015.

Hra ještě neskončila

„Od počátku jsme tvrdili, že žaloba nemá jakýkoli reálný základ. Jediným účelem bylo vynutit si neopodstatněné vyrovnání pomocí nátlaku vytvořeného negativními, pozornost přitahujícími zprávami v médiích. Nenechali jsme se zastrašit a spravedlnost se teď postavila za nás,“ uvedl generální ředitel CPI Property Group Martin Němeček. Developerská skupina proto podle něj tento případ uzavírá.

„Naši klienti se zavázali, že v této věci dosáhnou spravedlnosti,“ řekl serveru právní zástupce žalobců Matthew L. Schwartz. Připustil, že ve hře jsou všechny možnosti včetně odvolání.

Česká policie nezjistila trestný čin 

Převzetí Orco Property Group Vítkem řešila i česká policie. Letos v červnu odložila po více než roce trestní oznámení, podle kterého Vítek podvodem své obchodní partnery Čmejlu a Diviše připravil o více než devět miliard korun. Kriminalisté nezjistili skutečnosti, které by nasvědčovaly spáchání trestného činu.

Obě strany spolu vedou i další spory. Například letos v červnu společnost Kingstown podala žalobu na CPI kvůli údajným pomluvám v médiích.