Může to znít strašidelně, ale mrtvých ubylo díky uzemnění Boeingů 737 MAX, říká analytik bezpečnosti v letectví

Při leteckých haváriích letos zemřelo 293 lidí, což je téměř poloviční počet oproti předchozímu roku, a rok 2019 se tak stal co do počtu mrtvých při nehodách třetím nejbezpečnějším od druhé světové války. Ve své předběžné zprávě o tom informovalo hamburské středisko pro vyhodnocování údajů leteckých nehod JACDEC. Nejtragičtější nehodou letos byl březnový pád letadla etiopských aerolinek, při němž zahynulo 157 lidí.

Odstavená letadla Boeing 737 MAX na mezinárodním letišti Grant County u Mosesova jezera ve Washingtonu
Zdroj: Reuters Autor: Lindsey Wasson

„Může to znít strašidelně, ale obrovský pokles počtu mrtvých při leteckých haváriích lze připsat tomu, že v březnu musela zůstat na zemi všechna letadla Boeing 737 MAX,“ uvedl šéf JACDEC Jan-Arwed Richter. To, že po nehodě v Etiopii přestala tato letadla létat, podle něj zabránilo dalším katastrofám. „Bohužel to musím říci takto jednoznačně,“ dodal.

Loni zahynulo při leteckých neštěstích 559 lidí, letos to bylo skoro o polovinu méně. Menší počet obětí než letos napočítali letečtí experti jen v letech 2013 a 2017, kdy zemřelo 40 pasažérů.

„V roce 2019 dál sílí trend z posledních desetiletí, kdy při stále silnějším provozu kontinuálně klesá počet nehod. Znamená to, že bezpečnost leteckého provozu se celosvětově stále zlepšuje,“ komentoval statistiku Thomas Borchert z německého odborného magazínu Aero International.