Německá ekonomika čelí těžkému roku. K varováním o zhoršení výkonu se přidala centrální banka

Německá centrální banka snížila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 0,6 procenta z 1,6 procenta předpovídaných v prosinci. Za zhoršením prognózy podle banky stojí především slabší globální poptávka, která má negativní dopad na tamní export a průmysl. Spolková republika je největší ekonomikou Evropy – a navíc největším obchodním partnerem České republiky.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Bernd von Jutrczenka

V příštím roce sice centrální banka počítá, že se růst zase zrychlí na 1,2 procenta, avšak i tato prognóza je slabší než dřívější výhled, podle kterého měl růst napřesrok činit také 1,6 procenta.

Varování před zhoršením výkonu tamního hospodářství se tak vrší. Německá vláda v minulých měsících snižovala odhad růstu hned dvakrát. Nejprve v lednu z 1,8 procenta na jedno procento, v dubnu pak na 0,5 procenta. Tamní obchodní komora pak shodně s centrální bankou vyhlíží růst o 0,6 procenta.

Propad průmyslové výroby předčil očekávání analytiků

Negativní výhled potvrzují i dílčí zprávy z Německa. Aktuální údaje spolkového statistického úřadu ukázaly, že německý export se v dubnu snížil o 3,7 procenta, což představuje nejvýraznější pokles od srpna 2015. Německá průmyslová výroba se navíc v dubnu propadla o 1,9 procenta, tedy mnohem výrazněji, než očekávali analytici. Ti počítali s poklesem o pouhých 0,4 procenta.

Německé hospodářství se v poslední době potýká s negativními důsledky slábnoucího růstu globální ekonomiky, sporů v mezinárodních obchodních vztazích a nejistoty kolem připravovaného odchodu Velké Británie z Evropské unie. V loňském roce se hrubý domácí produkt Německa zvýšil o 1,4 procenta, což byl nejpomalejší růst za pět let.