Pečující osoby mají nízký příjem i důchod. Penze by se jim mohla počítat z fiktivní mzdy

U lidí, kteří kvůli péči o blízké mají nízký příjem a měli by i nízký důchod, by se penze za dobu opatrování v budoucnu mohla případně vypočítávat z průměrné mzdy. Na návrhu na zavedení takzvaného fiktivního vyměřovacího základu je v důchodové komisi shoda a dostane ho k projednání vedení vládní koalice, potvrdily její předsedkyně Danuše Nerudová a ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Ministerstvo rozpracuje i další dva návrhy, a to sdílení vyměřovacího základu partnerů a prodloužení vyloučené doby za péči o dítě.

Video Události ČT: Ženy pobírají ve stáří méně než muži
video

Události ČT: Ženy pobírají ve stáří méně než muži

Zdroj: ČT24

„Pečující osoby mají kvůli péči nízký příjem. Jedná se o to, aby kvůli té péči neměly nízký důchod. Je to věc, kterou ponesu na koaliční radu. Předpokládám, že bychom o tom měli mluvit v průběhu měsíce května,“ uvedla Maláčová.

Podle ní by v koalici mohla být na opatření shoda. Šéfka sněmovního sociálního výboru a zástupkyně ANO v komisi Radka Maxová řekla, že návrh podporuje. Ministryně podotkla, že „pozitivní stanovisko“ měla i místopředsedkyně komise Marie Bílková z ministerstva financí. Podle Maláčové se bude ještě diskutovat o tom, jestli se základ pečujícího bude týkat lidí, kteří se starají o dítě, seniora, nebo postiženého. „Vyměřovací základ by se měl odvíjet od průměrné mzdy,“ dodala šéfka resortu práce.

Dobrovolně sdílet důchod 

Ženy pobírají ve stáří méně než muži. Penze mužů a žen se v průměru liší o víc než 2 a půl tisíce korun. Roli hrají nižší mzdy i dřívější odchod do důchodu podle počtu vychovaných dětí. Na konci prvního čtvrtletí podle údajů České správy sociálního zabezpečení průměrný důchod seniora činil 14 697 korun a seniorky 12 182 korun.

Podle analýzy ministerstva práce za třetinu rozdílu může to, že ženy odcházejí podle počtu vychovaných dětí do důchodu dřív. Odpracují tak méně let a odvedou menší částku. Ze dvou třetin jsou pak na vině nižší výdělky žen. V průměru vydělávají o pětinu méně než muži. Důvodem bývá právě péče o děti či stárnoucí rodiče.

Komise jednala i o prodloužení takzvané vyloučené doby za péči o dítě. Ministerstvo práce bude podle Nerudové rozpracovávat také další návrh, že by důchod mohli partneři dobrovolně sdílet. Zatím není jasné, jestli by se při stanovení výše penze podělili o vyměřovací základ z odvodů, nebo o odpracovanou dobu. Resort má varianty teď propočítat. „Celkový dopad na vyrovnání důchodů nicméně není až tak veliký, jak jsme předpokládali. Bude to v řádu asi stokorun,“ řekla Maxová. 

Rozdíl v odměňování mužů a žen
Zdroj: ČT24

Někteří poslanci chtěli do hry vrátit ještě další možnost. A to takzvané asignace - tedy, že by část daní nebo odvodů směřovala od dětí - přímo na důchody jejich rodičů.

„Pravděpodobně by se ten návrh mohl dostat na příští jednání komise, s tím, že odborníci na MPSV připraví, jak by se asignace daňové nebo sociální chovaly v praxi,“ uvedl místopředseda sněmovního sociálního výboru Jan Bauer (ODS).

Jiný návrh má v květnu projednat koaliční rada. A to fiktivní výdělek pro lidi, kteří pečují o blízké a kvůli nízkým příjmům mívají nízký důchod. „Starají se o osoby, které nemohou samy existovat, o zdravotně postižené, seniory,“ vysvětlila předsedkyně sněmovního sociálního výboru Radka Maxová (ANO).

„Probíhala diskuse, jestli to bude o dítě nebo o osobu závislou nebo spojené, o tom můžeme ještě diskutovat,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Rozpracovat se mají i varianty společného základu partnerů pro výpočet důchodu nebo prodloužení doby, která se osobě pečující o dítě započítává obdobně jako odpracovaná. „Panuje na nich shoda, ale je potřeba vidět jednotlivé dopady a zvolit, kterou z těch variant posuneme dál,“ řekla předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová.

KSČM se zase podle poslance Jiřího Dolejše nejvíc zamlouvají sdílené základy manželů. „Je to řešení dílčí, nejlepší by bylo, kdyby se řešily nízké důchody obecně,“ dodal.

Na důchody nebude, varují poslanci

Jiným poslancům vadí, že se komise nezabývá příjmovou stránkou důchodového systému. „Po roce 2030 se nám začne hroutit současný systém vyplácení důchodů a vedení ministerstva se tím odmítá zabývat,“ řekl místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD).

„Doopravdy je nutné řešit příjmovou stránku. Plánujeme na příští jednání zaslat návrh na vytvoření Státního důchodového fondu,“ uvedl člen sněmovního rozpočtového výboru Tomáš Martínek (Piráti).

Šéfka resortu ale říká, že i s řešením financování se počítá. Dostat by se k němu mohli letos na podzim. „Postupem času se budeme dostávat k těm větším tématům. Příjmy důchodového systému budou to gró, to jádro jednání komise,“ dodala ministryně Maláčová.

Ta se znovu sejde 24. května. Mluvit se má i o možném odchodu do důchodu u náročných povolání - nebo jak zlepšit situaci současných důchodkyň. Ať už valorizací podle počtu vychovaných dětí - nebo podle věku.

Medián hrubé měsíční mzdy
Zdroj: ČT24

Komise pro spravedlivé důchody, v níž jsou čtyři desítky poslanců, senátorů, úředníků, expertů a zástupců odborů, zaměstnavatelů či seniorů, se sešla potřetí. Podle některých politiků tento model jednání není příliš funkční.

„Čím dál tím více mám pocit, že formát nebyl vytvořen úplně dobře. Opravdu 44 lidí na řešení důchodové reformy – to není úplně vhodné. Diskuse je neuchopitelná, témata se nastřelují, jak si někdo vezme slovo,“ řekl po jednání poslanec ODS Jan Bauer. Podle něj se navíc řeší „kosmetické věci“. Hlavně o udržitelnosti důchodového systému a jeho příjmech chtějí jednat i další opoziční strany.