Dětské tábory letos v průměru vyjdou na čtyři tisíce za týden. Většinou už jsou vyprodané

Do začátku letních prázdnin zbývá ještě devět týdnů, avšak dětské tábory jsou už vyprodané, nebo hlásí poslední volná místa. Zato nedostatek trápí organizátory v řadách dobrovolníků.

Video Události
video

Události ČT: Poslední místa na dětských táborech

Většina dětských táborů je vyprodaná už půl roku dopředu. Některé dokážou naplnit svou kapacitu během několika minut. „Máme celkem čtyři turnusy po zhruba 150 dětech. Dva z těchto turnusů byly obsazeny za dvě minuty,“ přiblížil Jaroslav Nečas z Občanského sdružení Dračí Skála.

Pořadatelé teď už berou jenom náhradníky. Větší šanci mají rodiče u příměstských táborů. „Jsou velmi oblíbené, víceméně jsou naplněné tak z 90 procent,“ přiblížila Zora Hrabaňová z Domu dětí a mládeže BETA Pardubice.

Zatímco o školáky nemají tábory nouzi, dobrovolníků, kteří na nich pomáhají, je nedostatek. Sehnat například oddílové vedoucí je čím dál větší problém. „Děláme to v současné době tak, že si to řídíme sami,“ poznamenal Nečas.

Nejpopulárnější jsou speciálně zaměřené tábory. Dnešní internetovou generaci prý ale není až tak složité zabavit. U rodičů jsou také stále populárnější tábory bez mobilních telefonů. Děti si tak vyzkouší nejrůznější aktivity. Od bitvy v lesích až po trénink první pomoci.

Ceny rostou u speciálních tematických táborů

Mnohdy ale rozhoduje cena. Letos stojí letní tábory v průměru čtyři tisíce za jeden týden. Levnější variantu představují pobyty, které navazují na pravidelnou aktivitu ve volném čase, a děti jsou tak členy organizace, která akci pořádá. Zhruba od dvou do čtyř tisíc pak stojí tábory pořádané volnočasovými středisky. Nejdráž vychází nabídka komerčních subjektů. V průměru do pěti a půl tisíce. K téhle sumě si ale organizátoři ještě můžou přičíst platby za vstupy nebo dopravu.

Částky pak rostou u tematických pobytů. V nabídce jsou taneční, koňské nebo paintballové tábory, ale třeba i kuchařské nebo youtuberské. V případě zahraničních akcí se cena může vyšplhat až k 20 tisícům za dva týdny.

Levnou alternativu představují ještě příměstské tábory, které začínají už na pěti stech korunách za týden. V takových případech jsou ale většinou dotované.