Statistici vyrazili do domácností. Zjišťují jejich životní úroveň

Na 500 tazatelů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v těchto dnech zjišťuje, jak se žije lidem v Česku a co vše si mohou se svými příjmy dovolit. Akce probíhá již patnáctým rokem. Data při ní získaná ukazují,  jak se vyvíjí životní úroveň. Do konce května zazvoní statistici u víc než 11 tisíc dveří.

Video Události
video

Události: Statistici zjišťují životní úroveň domácností

Setkání Kateřiny Víchové a Karla Dvořáka probíhá již čtvrtým rokem. Tazatelka přesto ukazuje předpisově svůj průkaz. Totožnost každého tazatele si navíc respondent může ověřit i sám na vlastním zařízení. Po zadání 16místného kódu na průkazce mu v databázi ČSÚ vyjede jeho jméno.

Statistici se ptají na údaje o osobách, které v bytě žijí. A také na dispozice bytu, od počtu místností přes problémy se sousedy, náklady na bydlení až po vybavení. Vše trvá zhruba půl hodiny.

Ze získaných dat se například získá počet materiálně deprivovaných domácností. To jsou takové, kde si rodina nemůže dovolit nejméně čtyři z devíti položek, jako je telefon, pračka, televize či auto. Nemohou jednou ročně vyrazit na týdenní dovolenou, nezvládnou mimořádný výdaj kolem 11 tisíc korun, nedokážou pravidelně hradit nájem nebo si dát obden maso. Takových lidí bylo v roce 2017 kolem 390 tisíc, loni 280 tisíc.

Statistici sledují i příjmovou chudobu. V ní se člověk ocitne, pokud nemá ani 60 procent mediánu příjmu. Pod hranicí příjmové chudoby bylo v roce 2017 proti roku 2016 zhruba o 50 tisíc obyvatel méně. I tak se pod ní pohybovalo kolem 970 tisíc Čechů a Češek, tedy 9,2 procenta obyvatel. V roce 2016 činila pro jednotlivce tato částka 10 691 korun, pro další rok nebyla ještě zveřejněna.  

Tazatelé data zaznamenávají, nikterak je nezpracovávají. Už při sběru jsou ale anonymizována, takže celý proces zpracování probíhá s anonymními daty.

Kompletní údaje budou mít statistici v květnu. Vyhodnotit by je pak měli do 10 měsíců.