Do bankovní rady ČNB jmenuje Zeman Babišova poradce Michla

Členem bankovní rady ČNB jmenuje prezident Miloš Zeman ekonoma Aleše Michla, který je poradcem premiéra Andreje Babiše (ANO). Prezident to řekl v televizi Barrandov. S koncem listopadu končí funkční období dvojici viceguvernérů Mojmíru Hamplovi a Vladimíru Tomšíkovi. Druhého kandidáta do rady Zeman zatím neuvedl. Do funkce nové členy jmenuje 21. listopadu.

Aleš Michl
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Zeman uvedl, že Michla jmenuje členem bankovní rady ČNB nezávisle na jeho funkci poradce předsedy vlády. „Já mám velmi rád jeho texty. Řadu z nich jsem studoval, řada z nich se mně líbí a mimo jiné má smysl pro humor, což je vzácnost, a mezi ekonomy dvojnásobná vzácnost,“ uvedl prezident.

Budoucí člen bankovní rady je také externím poradcem pro šéfa ministerstva financí, a to od roku 2014. Rovněž spoluvlastní investiční fond Quant, který byl založen v roce 2016 na algoritmu pracujícím s americkými akciemi a dluhopisy.

Michl vystudoval Fakultu financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze, studoval také na prestižních Whartonově škole při Pensylvánské univerzitě a britské Londýnské ekonomické škole.

V letech 2004 až 2006 byl poradcem místopředsedů vlád pro ekonomiku Martina Jahna a Jiřího Havla, spolupracoval také s Národní ekonomickou radou vlády (NERV). Od roku 2006 do roku 2015 pracoval jako analytik a investiční stratég v Raiffeisenbank a během té doby byl Hospodářskými novinami třikrát vyhlášen analytikem/ekonomem roku.

Kdo bude druhým novým členem bankovní rady, není zatím jasné. Zeman teď pouze poznamenal, že jde o jméno, které se už objevilo v médiích. Lidové noviny v týdnu napsaly, že by to mohl být někdo zevnitř centrální banky. Deník zmínil jména šéfa měnové sekce Tomáše Holuba, ředitele sekce finanční stability Jana Fraita a jeho zástupce Libora Holuba.

Sedmičlenná bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnověpolitických opatřeních. Členové rady mají šestiletý mandát a do funkce je jmenuje prezident republiky. Centrální banka je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu.