Královské jablko Karlovi IV., kalich Komenskému. Nejmenší bankovky získaly nové ochranné prvky

Česká národní banka vypustila do oběhu nové vzory bankovek v hodnotě 100 a 200 korun. Vizuálně se v zásadě nemění. Bankovky mají hlavně posílené bezpečnostní prvky proti padělání. Podpis guvernéra ČNB pak poprvé patří Jiřímu Rusnokovi. Starší bankovky zůstávají v platnosti a budou postupně nahrazeny novým vzorem.

Nové vzory bankovek o hodnotě 100 Kč a 200 Kč
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

„Novými vzory stokoruny a dvousetkoruny završujeme takzvanou inovovanou emisi českých bankovek, zahájenou v roce 2007. Změny spočívají v nových prvcích proti padělání. Umožní však také oboustranné zpracování bankovek na moderních strojích, a tudíž efektivnější zajištění hladkého peněžního oběhu,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Ředitel sekce peněžního a platebního styku ČNB Josef Ducháček sdělil, že letos bude vyrobeno a dodáno 40 milionů stokorunových bankovek a 35 milionů dvousetkorun. „Nahrazeny v oběhu budou ovšem postupně a budeme ještě spotřebovávat i staré vzory,“ uvedl. Podle něj tak celá výměna za nové vzory bude trvat tři až 3,5 roku.

Co se týče ochranných prvků nových bankovek, jednak byl doplněn vodoznak o číslice a symbol. Dále je ochranný proužek širší a v závislosti na úhlu dopadu světla mění barvu. Změny jsou i v bezpečnostních prvcích, které jsou viditelné v ultrafialovém světle.

Výrobní cena bankovek je proti starším vzorům mírně vyšší. „Výrobní cena za jednu bankovku je kolem dvou korun,“ uvedl Ducháček. Dodal, že životnost bankovek závisí na jejich hodnotě. V případě stokorun a dvousetkorun je 2,5 až tři roky. V případě nejvyšší bankovky za 5000 korun může být až 15 let.

Krásné a funkční. Jsme s nimi schopni ještě dlouho vydržet, řekl Rusnok

K budoucnosti českých bankovek Rusnok uvedl, že jsou z hlediska výtvarné hodnoty i ochranných prvků moderní, krásné a funkční. Navíc se relativně málo padělají. „S ohledem na efektivnost peněžního oběhu, což nás docela stojí náklady, se domníváme, že s těmi stávajícími bankovkami jsme schopni ještě hodně dlouho vydržet,“ uvedl guvernér.

Video Studio ČT24
video

Guvernér ČNB představil nové vzory bankovek o hodnotě 100 Kč a 200 Kč

Stejně tak české bankovky podle Rusnoka nepotřebují díky své kvalitě inovace, například nahrazení papíru polymerem. Polymerové bankovky už některé státy zavedly, třeba Austrálie a Velká Británie. Ve srovnání s papírovými bankovkami obsahují další bezpečnostní prvky nepoužitelné na papírových. Navíc jsou odolnější proti poškození.

V současnosti je v oběhu 458 milionů bankovek za zhruba 578 miliard korun. Stokorunových bankovek je 62,2 milionu a dvousetkorunových bankovek 62,3 milionu. Jde tak o třetí, respektive čtvrtou nejfrekventovanější bankovku. Největší podíl v oběhu má tisícikoruna, těch je 138,2 milionu.