Královské jablko Karlovi IV., kalich Komenskému. Nejmenší bankovky získaly nové ochranné prvky

Česká národní banka vypustila do oběhu nové vzory bankovek v hodnotě 100 a 200 korun. Vizuálně se v zásadě nemění. Bankovky mají hlavně posílené bezpečnostní prvky proti padělání. Podpis guvernéra ČNB pak poprvé patří Jiřímu Rusnokovi. Starší bankovky zůstávají v platnosti a budou postupně nahrazeny novým vzorem.

„Novými vzory stokoruny a dvousetkoruny završujeme takzvanou inovovanou emisi českých bankovek, zahájenou v roce 2007. Změny spočívají v nových prvcích proti padělání. Umožní však také oboustranné zpracování bankovek na moderních strojích, a tudíž efektivnější zajištění hladkého peněžního oběhu,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

  • Stokoruny používané dosud se zakládají na vzorech z let 1995 a 1997. Vyobrazen je na nich Karel IV.
  • Dvousetkoruny používané dosud se zakládají na vzorech z let 1996 a 1998. Vyobrazen je na nich Jan Amos Komenský.

Ředitel sekce peněžního a platebního styku ČNB Josef Ducháček sdělil, že letos bude vyrobeno a dodáno 40 milionů stokorunových bankovek a 35 milionů dvousetkorun. „Nahrazeny v oběhu budou ovšem postupně a budeme ještě spotřebovávat i staré vzory,“ uvedl. Podle něj tak celá výměna za nové vzory bude trvat tři až 3,5 roku.

Co se týče ochranných prvků nových bankovek, jednak byl doplněn vodoznak o číslice a symbol. Dále je ochranný proužek širší a v závislosti na úhlu dopadu světla mění barvu. Změny jsou i v bezpečnostních prvcích, které jsou viditelné v ultrafialovém světle.

  • Vodoznak na stokoruně tvořený portétem Karla IV. je doplněn číslem 100 a stylizovaným obrazem královského jablka. U dvousetkoruny je portrét Komenského doplněn číslicí 200 a stylizovaným kalichem.
  • Ochranný proužek se z 1,4 mm rozšiřuje na 3 mm a disponuje opakujícím se šrafovaným negativním miktotextem s logem ČNB a hodnotou dané bankovky. Místo kovově lesklé stříbřité barvy, která se neměnila, je nově barva, která se v závislosti na úhlu dopadu světla mění z hnědofialové na zelenou.
  • Na nepotištěných okrajích bankovky i dalších místech jsou umístěny žluté kroužky.
  • Podpis guvernéra je místo techniky tisku z hloubky proveden tiskem z plochy.
  • Pod ultrafialovým světlem se u stokoruny nově zelenomodře rozzáří nominální označení bankovky nebo se také objeví dvojice ornamentů v podobě gotického okna. U dvousetkoruny se nominální označení bankovky rozzáří žlutooranžově, oranžově se objeví jmenovité označení bankovky a část Komenského portrétu a objeví se dvojice ornamentů v podobě knihy.

Výrobní cena bankovek je proti starším vzorům mírně vyšší. „Výrobní cena za jednu bankovku je kolem dvou korun,“ uvedl Ducháček. Dodal, že životnost bankovek závisí na jejich hodnotě. V případě stokorun a dvousetkorun je 2,5 až tři roky. V případě nejvyšší bankovky za 5000 korun může být až 15 let.

Krásné a funkční. Jsme s nimi schopni ještě dlouho vydržet, řekl Rusnok

K budoucnosti českých bankovek Rusnok uvedl, že jsou z hlediska výtvarné hodnoty i ochranných prvků moderní, krásné a funkční. Navíc se relativně málo padělají. „S ohledem na efektivnost peněžního oběhu, což nás docela stojí náklady, se domníváme, že s těmi stávajícími bankovkami jsme schopni ještě hodně dlouho vydržet,“ uvedl guvernér.

Guvernér ČNB představil nové vzory bankovek o hodnotě 100 Kč a 200 Kč (zdroj: ČT24)

Stejně tak české bankovky podle Rusnoka nepotřebují díky své kvalitě inovace, například nahrazení papíru polymerem. Polymerové bankovky už některé státy zavedly, třeba Austrálie a Velká Británie. Ve srovnání s papírovými bankovkami obsahují další bezpečnostní prvky nepoužitelné na papírových. Navíc jsou odolnější proti poškození.

V současnosti je v oběhu 458 milionů bankovek za zhruba 578 miliard korun. Stokorunových bankovek je 62,2 milionu a dvousetkorunových bankovek 62,3 milionu. Jde tak o třetí, respektive čtvrtou nejfrekventovanější bankovku. Největší podíl v oběhu má tisícikoruna, těch je 138,2 milionu.