Hnutí proti plastům získalo silného spojence. Globální síť kaváren Starbucks zruší brčka

Americký řetězec kaváren Starbucks během dvou let přestane ve všech svých provozovnách používat plastová brčka. Nahradí je recyklovatelnými víčky navrženými tak, aby se obešla bez brček. Výjimkou bude nápoj Frappuccino, který bude prodáván s brčky z alternativních materiálů, například z papíru. Řetězec tak navazuje na podobné kroky jiných firem i na současné sílící hnutí omezovat plasty, které podpořila rovněž Evropská komise. 

Plastová brčka v kavárnách Starbucks začínají končit
Zdroj: Reuters Autor: Mark Makela

Podle firmy je tento plán reakcí na požadavky zákazníků a obchodních partnerů. „Je to odpověď na to, jakým způsobem můžeme snížit spotřebu brček,“ uvedla viceprezidentka podniku Colleen Chapmanová.

V kavárnách Starbucks se ročně spotřebuje více než miliarda plastových brček. „Nejlepší věc, kterou můžeme udělat pro životní prostředí, je brčko nepoužívat,“ prohlásila Chapmanová.

Do konce příštího roku přestanou prodávat jednorázové plastové výrobky jako brčka, kelímky, talíře a příbory na jedno použití či vatové tyčinky do uší obsahující plast řetězce Lidl a Kaufland. Místo nich nabídnou výrobky z alternativních a recyklovatelných materiálů. K podobnému kroku se na začátku června přihlásil i nábytkářský řetězec IKEA.

Také Tesco nyní reviduje používané obalové materiály v Česku. Vedení britského řetězce v Londýně v květnu oznámilo, že do příštího roku odstraní z prodeje ty obaly, které je obtížné recyklovat. Chce také, s pomocí tamní vlády, vytvořit uzavřený systém pro recyklaci obalů. „Jsou samozřejmě rozdíly v recyklační infrastruktuře mezi Českou republikou a Velkou Británií, což znamená, že vše potřebujeme uzpůsobit místním poměrům. Ihned poté, co dokončíme revizi aktuálního stavu, budeme jednat i s našimi dodavateli,“ uvedl mluvčí řetězce Tesco v Česku Václav Koukolíček.

Obchody řetězce Albert nyní jednají s dodavateli a například pro plastová brčka hledají přírodní či papírové alternativy.

Evropská komise nedávno navrhla ve snaze lépe chránit životní prostředí a omezit znečištění oceánů zákaz jednorázových plastových brček, nádobí, balonků i některých dalších plastových výrobků na jedno použití.