Exportní pojišťovna loni podpořila vývozce ve 33 zemích. Ztrátu ale prohloubila na téměř tři miliardy

Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) loni prohloubila ztrátu na 2,9 miliardy korun. Jde zejména o důsledek dodatečné tvorby rezerv na pojistné události. V roce 2016 EGAP prodělal 1,25 miliardy korun. Pojistné fondy pojišťovny byly doplněny o částku 2,8 miliardy korun ze státního rozpočtu. Vyplývá to ze zprávy o plnění české exportní strategie let 2012 až 2020, kterou minulý týden projednala vláda.

Generální ředitel EGAPu Jan Procházka
Zdroj: EGAP

Loni pojišťovna uzavřela pojistné smlouvy za 43,5 miliardy korun, meziročně o třetinu víc. Předepsané hrubé pojistné činilo 951,5 milionu korun. Na likvidaci pojistných událostí EGAP vyplatil 4,57 miliardy. Na svůj účet zase vymohl pohledávky za 1,37 miliardy korun.

Loni podepsal celkem 133 pojistných smluv a podpořil český export ve 33 zemích. „Rok 2017 hodnotím po obchodní stránce jako velmi vydařený a jsem rád, že jsme stejně jako loni pomohli exportérům ve více než třech desítkách zemí světa,“ uvedl v lednu generální ředitel EGAP Jan Procházka.

Kromě Číny směřovala značná část pojištěného vývozu do Ázerbájdžánu, konkrétně 7,4 miliardy korun, a do Gruzie (5,4 miliardy korun). Téměř třetina všech uzavřených obchodů se týkala automobilového průmyslu.

EGAP má zamířit výlučně pod ministerstvo financí

Státní Česká exportní banka (ČEB) a EGAP by nově měly spadat pouze pod ministerstvo financí, schválila v březnu vláda. Převod podílů předpokládá změnu zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou. Změny ve vlastnické struktuře ČEB také musí posoudit Česká národní banka.

Přímé náklady státního rozpočtu na obě instituce od roku 2006 činí více než 32 miliard korun. „ČEB a EGAP jsme zdědili v žalostném stavu a je skutečně potřeba, aby byly pod jednou střechou, protože zkušenosti se čtyřmi akcionáři nejsou dobré. Takže jediným akcionářem by mělo být ministerstvo financí, které řídí státní rozpočet,“ uvedl v březnu předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO).

ČEB i EGAP se potýkají se ztrátovými obchodními případy z let 2007 až 2011, některé vyšetřuje policie. V březnu začal soud projednávat kauzu dvou bývalých manažerů EGAP Karla Plevy a Jiřího Skuhry, obžaloba dvojici viní z porušení povinností v souvislosti s financováním výstavby cementárny ve Vietnamu.

EGAP zajišťuje podporu českého exportu pojišťováním vývozních úvěrů především do zemí mimo Evropskou unii. Stát nyní ve společnosti vykonává vlastnická práva prostřednictvím ministerstva financí, průmyslu, zemědělství a zahraničí.