Ceny energií by v letošním roce měly růst jen mírně, odhadují experti

Dodávky tepla z tepláren stouply v loňském roce oproti předloňsku o jedno až dvě procenta, uvedlo Teplárenské sdružení ČR. Stálo za tím chladnější počasí. Výrazného nárůstu nákladů za teplo se podle sdružení ale domácnosti obávat nemusí.

Video Události
video

Události: Vývoj cen energií

 „Loňský chladný leden byl hned eliminován podprůměrným únorem a mimořádně teplým březnem. Nedošlo ani k významnému zvýšení ceny tepla, takže by domácnosti nemělo při vyúčtování loňského roku čekat žádné nepříjemné překvapení,“ uvedl ředitel sdružení Martin Hájek.

V lednu se ceny tepla a teplé vody v meziročním srovnání dokonce snížily o 1,7 procenta, vyplynulo z údajů Českého statistického úřadu. 

Podle sdružení byl v topném období, tj. od ledna do května a od září do prosince, rok 2017 přibližně o 2,5 procenta chladnější než rok 2016. V porovnání s dlouhodobým průměrem z let 1981 až 2010 byl však loňský rok v topné sezoně o necelá čtyři procenta teplejší.

„Poslední zima chladnější než dlouhodobý průměr byla u nás v roce 2010,“ uvedl v této souvislosti mluvčí sdružení Pavel Kaufmann. Aktuální zima 2017/18 je podle něj zatím mírně teplejší než průměr posledních deseti let.

Ceny elektřiny a plynu, které se na cenách tepla podílejí největší měrou, určuje obchodování na zahraničních burzách. Podle odhadů by měly v příštích letech zdražovat jen mírně. „Přestože ceny na burzách trochu narostly, zejména elektřiny, tak obchodníci zatím nečekají nějaký výrazný nárůst,“ soudí výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

Loni v listopadu Energetický regulační úřad oznámil, že pro domácnosti zvýšil u elektřiny pro letošní rok část ceny, kterou určuje, průměrně o 2,5 procenta, tedy řádově o inflaci. U plynu tehdy uvedl, že letos očekává rok stagnaci konečných cen nebo jejich mírný růst v rozmezí přibližně dvou až tří procent. Podle dřívějších odhadů analytiků vzrostou letos domácnostem náklady na energie v řádu stokorun za rok. 

Letos v lednu stouply ceny elektřiny v meziročním srovnání o 2,8 procenta, v prosinci pak o 0,3 procenta, vyplynulo z údajů Českého statistického úřadu.