V diktátu dětských přání. Třetina rodičů přiznává, že se kvůli tlaku potomků nebojí zadlužit

Na 29 procent rodičů v Česku zažívá společenský tlak, aby svému dítěti koupili věc, kterou si nemohou dovolit. V tomto duchu se odehrávají i letošní předvánoční nákupy. Nejčastěji tomuto tlaku rodiče podlehli v případě, že šlo o mobilní telefon (34 procent) nebo značkové oblečení (17 procent). Následují zájezdy, obuv či počítače.

Mobilní telefon vlastní čím dál mladší děti
Zdroj: Thinkstock Autor: Shironsov

Vyplývá to ze zprávy o platebním chování spotřebitelů za rok 2017, kterou zpracovala společnost Intrum Justitia.

„Češi jsou obecně finančně velmi zodpovědní a neradi překračují své finanční možnosti. Při placení svých závazků například devět z deseti dotázaných souhlasí s názorem, že je třeba vždy účty zaplatit včas. Ovšem při koupi věcí svým dětem často neodolají tlaku koupit věc nebo službu nad své finanční možnosti,“ komentoval zprávu výkonný ředitel Intrum Justitia Karol Jurák.

Až 39 procent Čechů tvrdí, že se během uplynulého roku nejméně jednou dostali do prodlevy s placením svých výdajů. Většina z nich jako důvod uvedla nedbalost.

Nicméně téměř třetině chyběly peníze na zaplacení. Pětina dotázaných pak přiznala, že si v uplynulých šesti měsících na své výdaje musela půjčit peníze. Průměrně si tito lidé půjčili 14 846 korun. Intrum Justitia v letošním výzkumu shromáždila údaje od 24 401 spotřebitelů z 24 evropských zemí.