Dostanou rebelové méně evropských peněz? Staré členské země uvažují o škrtech ve fondech

Posílat miliardy eur do zemí, které mají problémy se základními principy Evropské unie? I tato otázka zaznívá v Evropském parlamentu při diskusích, jak v Evropě rozdělovat peníze po roce 2020. Špičky europarlamentu se neshodují, jestli se to týká i Česka nebo jenom Polska a Maďarska. Čeští zástupci tento přístup odmítají, doporučují spíš hledat příčiny skepse k Unii.

Video Události
video

Události: Méně peněz pro některé unijní státy?

Ze starých členských zemí zní otázka, jestli peníze posílané na východ plní svou roli, tedy sbližování členských zemí. Ve víceletém rozpočtu Evropské unie po roce 2020 jde přitom o bilion eur (více než 25,6 bilionu korun). 

„Řekněme to jasně. Vede se o tom diskuse, protože emoce a napětí mezi členskými státy narůstají. To je evidentní,“ uvedl německý šéf frakce Evropské lidové strany v Evropském parlamentu Manfred Weber (CSU). Tento šéf nejsilnější frakce je přitom označován za nejvlivnějšího poslance europarlamentu. 

Vedle Polska a Maďarska někteří europoslanci mluví i o Česku, kterého by se škrty mohly týkat. Vše prý bude záležet na politice nové české vlády. 

„Nechceme používat peníze k politickým bojům. Peníze jsou otázka soudržnosti, solidarity uvnitř Evropské unie. Neměli bychom být ale naivní, že takováto debata neexistuje,“ řekl Weber. 

V Evropském parlamentu ve Štrasburku není Weber s tímto názorem osamocený. Debata o škrtání eurofondů už není žádné tabu, a to ani u vysoce postavených úředníků Evropské komise. 

Názory, že peníze posílané hlavně do zemí Visegrádu nesbližují, zaznívají i z jiných frakcí. Také levice upozorňuje, že ochota platit miliardy ve starých členských zemích klesá.

 

„Neměli bychom jít do situace, kdy by to vzbuzovalo dojem, že někoho vydíráme. O tom to není. ČR obrovským způsobem profituje z toho, že je členem EU. Proč tato republika obrací svá záda vůči EU?“

Philippe Lamberts

Ecolo, spolupředseda frakce Zelených v Europarlamentu

Zástupci ANO, po volbách nejsilnější české strany, označují debatu za nešťastnou. S tím, že se má pátrat po příčinách euroskepticismu. 

„Je teď na nás, na České republice, na české diplomacii, abychom udělali maximum pro to, aby Česká republika nadále byla příjemcem finančních prostředků z Evropské unie,“ uvedla Dita Charanzová (nestr. za ANO), která vede delegaci europoslanců ANO v Evropském parlamentu. 

Koordinátor Europarlamentu pro brexit a šéf liberální frakce, kam patří hnutí ANO, ujišťuje, že Česka se debaty netýkají. I když Polska a Maďarska ano. „S Českem to nemá nic co do činění. Ale s některými praktikami Orbána (v Maďarsku) a Kaczynského (v Polsku), které nepovolují principy Evropské unie. To se v Česku neděje,“ řekl belgický šéf liberální frakce v EP Guy Verhofstadt (VLD). 

Česko na členství v EU od roku 2004 vydělalo přes 600 miliard korun. Jen v současném sedmiletém rozpočtu do roku 2020 má vyčleněných dalších více než půl bilionu korun.

 

Poslanci Evropského parlamentu v úterý schválili svou představu o konečné podobě rozpočtu EU na příští rok. Navrhují rozpočet se závazky ve výši 162,6 miliardy eur (4,2 bilionu korun) a platbami ve výši 146,6 miliardy eur (3,8 bilionu korun), uvedla agentura ČTK.  Učinili tak před jednáním se zástupci členských států a Evropské komise o konečné podobě rozpočtu.

V závazcích je návrh parlamentu zhruba o dvě miliardy eur vyšší než návrh Evropské komise a o 3,7 miliardy vyšší než představa členských států. Rada EU, tedy členské země, už dala najevo, že s postojem europarlamentu nesouhlasí.

Turecko dostane méně

Prioritou rozpočtu na příští rok by podle Evropské komise měly být „růst a zaměstnanost“ a „migrace a vnitřní a vnější bezpečnost“. Součástí rozpočtu by měla být také podpora mladých lidí, především boj s nezaměstnaností v jejich řadách.

Výrazné škrty v parlamentním návrhu zaznamenala kapitola předvstupní pomoci Turecku. Snížila se o 50 milionů eur (1,3 miliardy korun). „Fondy Evropské unie nemohou podporovat režim, který není oddán demokratickým hodnotám a porušuje základní práva,“ uvedl podle ČTK parlamentní zpravodaj Siegfried Muresan.

Evropský komisař pro rozpočet a lidské zdroje Günther Oettinger během úterní debaty upozornil, že půjde o poslední rozpočet, „který nebude ovlivněn brexitem“. Británie by z Evropské unie měla odejit v březnu 2019.

S konečnou podobou rozpočtu musí souhlasit členské země 

Na konečné podobě rozpočtu se budou muset shodnout členské země EU a Evropský parlament. Na konci tohoto měsíce začne třítýdenní lhůta, během které budou o rozpočtu vyjednávat. O výsledné dohodě by měl parlament hlasovat na konci listopadu.

„Předsednictví očekává strukturovanou a konstruktivní diskusi s cílem nalézt pro rok rozumný a udržitelný rozpočet,“ uvedl v reakci Märt Kivine, náměstek ministra financní Estonska, tedy nynější předsednické země. Upozornil, že členské státy sdílejí s europarlamentem představu o prioritách pro příští rok, od podpory růstu a tvorby pracovních míst po posilování bezpečnosti až k řešení migrační krize.