Slovensko chce rekreačními poukazy podpořit domácí cestovní ruch

Slovensko chystá zavedení rekreačních poukazů, prostřednictvím kterých chce podpořit domácí podnikatele v cestovním ruchu. Opatření připravilo slovenské ministerstvo dopravy. Poukazy budou fungovat podobně jako stravenky. 

Jasná, Nízké Tatry
Zdroj: Tatry mountain resorts

Ministerstvo uvedlo, že podle návrhu by zaměstnavatelé mohli za zvýhodněných podmínek dát svým zaměstnancům poukaz až do výše 500 eur (13 055 korun) na dovolenou strávenou na Slovensku. To by například ve tříhvězdičkových hotelech ve Vysokých Tatrách stačilo k zaplacení dvoulůžkového pokoje na zhruba pět nocí.

Ze zmiňované hodnoty poukazu by podnikatel zaplatil 55 procent, což by zahrnul do svých nákladů. Příspěvek by nepodléhal dani z příjmu ani povinným odvodům. Zbylou hodnotu poukazu by doplatil zaměstnanec. Podobný systém v současnosti funguje u stravenek, které dostávají pracovníci.

Podle zahraničních vzorů

Asociace zaměstnavatelů návrh na zavedení poukazů uvítala, vyslovila se pro možnost dobrovolného zapojení podniků do projektu. Systém rekreačních poukazů podle slovenského ministerstva dopravy, které má na starosti také cestovní ruch, funguje léta ve Francii a osvědčil se i v Itálii a v Maďarsku.

Rekreační poukazy by měly přispět ke zvýšení zájmu Slováků o trávení dovolené ve vlasti. Dvě třetiny dovolenkářů podle ministerstva upřednostňují odpočinek v zahraničí. Kromě zavedení rekreačních poukazů úřad navrhl i další opatření v oblasti cestovního ruchu včetně podpory cyklistické dopravy.

„Plánovanou podporu domácího cestovního ruchu formou daňově zvýhodněných benefitových poukázek jistě na Slovensku uvítají hotely, zaměstnanci i jejich zaměstnavatelé,“ uvedl Václav Kurel, ředitel firmy Benefit Plus, která poskytuje zaměstnanecké volnočasové benefity v elektronické podobě. Podle svých webových stránek působí firma v Česku, na Slovensku a v Polsku. 

Kurel dodal, že „v České republice jsou příspěvky na cestování druhým nejoblíbenějším volnočasovým benefitem hned po příspěvcích na zdraví, a to přitom nemají takovou daňovou výhodu, jakou plánují na Slovensku.“