
Ekonom Marek: Ekonomika už několik let roste solidním tempem, plánovaný rozpočet lze hodnotit jako zklamání
Na tom, že by v příštím roce neměl být překročen navrhovaný schodek 50 miliard, se před jednáním ministrů ve Strakově akademii shodli lídři koalice. Ministerstva ale vznášejí další požadavky v desítkách miliard. Podle ministerstva financí číní celkem 111 miliard korun.
„Vzhledem k tomu, že cestu vyššího zadlužení budoucích generací vláda odmítla, a protože každá koruna je jen jedna, musí být každé další přisypání do jedné kapitoly kompenzováno úsporou někde jinde. A dnešní jednání vlády bylo právě o tom, kde přidáme a kde na to vezmeme“, uvedl ministr financí Ivan Pilný (ANO).
Sobotka počítá s tím, že přes prázdniny se podaří nároky redukovat. „Očekávám, že ministerstva řeknou, kde je problém, zatím míra porozumění mezi resorty a ministerstvem financí velká není,“ uvedl s tím, že k návrhu se vláda vrátí na konci srpna.
Sobotka chce v rozpočtu v příštím roce posílit financování vysokých škol, prioritou má být také financování sociálních služeb, zdravotnictví, dopravní infrastruktury a spolufinancování evropských projektů.

Tisková konference po jednání vlády
Špatný výsledek, míní ekonom
Podle hlavního ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka je ale padesátimiliardový schodek zklamáním. „Je to špatný výsledek, zejména poté, co v loňském roce vláda dokázala hospodařit s přebytkem,“ míní ekonom.
„Stát nám z jedné kapsy bere a do druhé zase dává a ještě si k tomu půjčuje, protože tak hluboké kapsy ani nemáme.“
David Marek
Logicky by se podle Marka mělo přidávat na vědu, výzkum, školství a dopravní infrastrukturu, aby to bylo z douhodobého vývoje české společnosti a ekonomiky nejvýhodnější.
Schodkový rozpočet kritizuje i Hospodářská komora. „V období ekonomického růstu je třeba sestavovat přebytkové rozpočty,“ upozorňuje komora ve svém prohlášení.
Nejproblematičtěji vnímá desetiprocentní zvýšení objemu prostředků na platy státních zaměstnanců. „Už letos dochází k téměř sedmiprocentnímu růstu platů ve státním sektoru. Podnikatelská i laická veřejnost přitom postrádá jakýkoli doklad o tom, že se stejně dramaticky zefektivnila práce zaměstnanců státu. Nemá-li ovšem být tímto důkazem růst byrokratické zátěže, vymýšlení a uplatňování a kontrolování nových regulatorních pravidel svazujících podnikatele,“ zní z komory.
Výdaje rozpočtu by příští rok podle návrhu měly včetně peněz z fondů EU a dalších finančních mechanismů činit 1,342 bilionu korun a příjmy 1,292 bilionu korun. Návrh předběžných příjmů rozpočtu na příští rok bez peněz z EU je proti letošku vyšší o 69 miliard, předběžné výdaje jsou meziročně o 59,6 miliardy vyšší.