Světovým podnikatelem roku se stal Kanaďan. Jeho firma uspěla s luštěninami

Titul EY Světový podnikatel roku získal zástupce Kanady, prezident a generální ředitel AGT Food and Ingredients Murad Al-Katib. Českou republiku ve světovém finále zastupoval jednatel a spolumajitel společnosti Tescoma Petr Chmela.

Murad Al-Katib, šéf AGT Food and Ingredients
Zdroj: Reuters

Společnost AGT Food and Ingredients je jedním z největších světových dodavatelů luštěnin, vypěstuje skoro čtvrtinu světové produkce čočky. Vznikla v roce 2003, dnes působí na pěti kontinentech a její roční tržby činí více než dvě miliardy kanadských dolarů (34,7 miliardy korun).

Video Události
video

Události: Pěstitel čočky podnikatelem roku

Podnikatel chce luštěninami nasytit celý svět. A o to se snaží i skrz charitu. Jen loni poslal 700 milionů dávek jídla potřebným. Dnes má skoro 50 továren, začínal ale přesvědčováním jednotlivých farmářů. Příběh, který letos porotce nejvíc oslovil.

„Šel jsem od farmy k farmě a přesvědčoval farmáře, že čočka je dobrá plodina. Že můžou vydělávat, když ji budou pěstovat. Že poptávka bude každý rok, z míst jako Indie, severní Afrika, Turecko, Střední východ a Evropa,“ řekl ČT. 

Vítěze vybírala sedmičlenná nezávislá porota složená z vítěze předchozího ročníku této soutěže a dalších předních světových podnikatelů. Loni získal titul Australan Manny Stul, majitel firmy na výrobu hraček Moose Enterprise. Českou republiku tehdy ve světovém finále zastupoval majitel výrobce vinylů GZ Media Zdeněk Pelc.

Soutěž pořádá poradenská firma EY (dříve Ernst & Young) od roku 1986. Toto podnikatelské klání vzniklo ve Spojených státech a během své existence se rozšířilo do řady zemí celého světa. V současnosti se koná v téměř 50 zemích na šesti kontinentech.