Den daňové svobody by měl letos nastat už v květnu

Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 29. května, loni to bylo 2. června. Češi tak budou na stát tento rok pracovat 149 dní, což je nejméně od roku 2000. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby veškerý jeho příjem připadá státu. Podle společnosti Deloitte, která používá jinou metodiku, ale bude den daňové svobody opět až 17. června.

Podle Liberálního institutu má na dřívějším dni daňové svobody zásluhu zejména hospodářský růst. „Je skvělé, že se po mnoha letech den daňové svobody podívá do května. Důvody však nelze hledat u vlády, ta na svoje výdaje bude chtít opět více peněz daňových poplatníků než vloni. Vládní výdaje rostou, ale naštěstí ještě rychleji roste produkce,“ uvedl ředitel Liberálního institutu Dominik Stroukal.

Letošní den daňové svobody je v Česku o den později než průměr OECD. Celosvětově nejlepšího výsledku dosáhlo letos Irsko, kde si letos připomněli den daňové svobody 20. dubna. Následuje Jižní Korea s 26. dubnem. Naopak nejpozději bude den daňové svobody ve Finsku (28. července) a Francii (25. července).

Liberální institut při svém výpočtu vychází z kalkulací Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, a umožňuje tak porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v dalších zemích.

  • 2016 - 2. června; 153 dnů
  • 2015 - 5. června; 155 dnů
  • 2014 - 10. června; 160 dnů
  • 2013 - 11. června; 161 dnů
  • 2012 - 9. června; 160 dnů