Japonský HI-LEX se chystá postavit u Mostu továrnu za 1,2 miliardy korun

Továrnu na dveřní systémy pro automobily se chystá postavit u Mostu japonská společnost HI-LEX. Investuje do ní 1,16 miliardy korun. Stavba závodu by měla být dokončena v červnu příštího roku. V první fázi chce společnost HI-LEX Czech přijmout 100 pracovníků.

Do roku 2023 plánuje zaměstnat až 250 lidí. V tiskové zprávě to uvedla agentura CzechInvest.

„ČR má velmi vyspělou podnikatelskou infrastrukturu a výhodnou pozici, kterou využijeme při expanzi našeho podnikání nejen v Evropě, ale celosvětově. Kromě přístupu na přední automobilové trhy oceňujeme i širokou základnu kvalitních českých subdodavatelů,“ uvedl prezident a výkonný ředitel HI-LEX Europe GmbH Taro Teraura.

Mostečtí zastupitelé schválili prodej pozemku v zóně Joseph u Havraně firmě HI-LEX koncem února. Cena je 340 korun za metr čtvereční bez DPH. Investor koupil pozemek o velikosti 64 tisíc metrů čtverečních.

Nová továrna se v zóně otevírala naposledy loni v prosinci, kdy firma Yankee Candle zahájila výrobu vonných svíček. Americká společnost investovala 50 milionů dolarů (1,26 miliardy korun), zaměstná téměř 300 lidí. Patrně nejznámější firmou, která v zóně působí, je hliníkárna Nemak.

Jak investují Japonci v Česku

Japonské společnosti jsou na žebříčku zahraničních investorů v České republice na druhém místě za Němci. Státní agentura CzechInvest dosud eviduje japonské investice ve výši 124 miliard korun. „Většina japonských firem v Česku pochází z oblasti automotive a vyrábí kvalitní produkty pro německý trh. Řadě z nich dodávají čeští dodavatelé,“ uvedl generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera.

Japonské podniky dosud v ČR vytvořily 28 706 nových pracovních míst. Největší investicí japonských firem v Česku byla výstavba kolínského závodu na malé vozy Toyota/PSA, kde hodnota investice dosáhla 23,5 miliardy korun. Výrobce klimatizačních jednotek Denso v roce 2001 v Liberci postavil závod, do kterého investoval víc než 9,5 miliardy korun. Japonská skupina Asahi Group Holdings také koupila Plzeňský Prazdroj a další východoevropské pivovary za 7,3 miliardy eur (197,3 miliardy korun).

Slíbeno více než 60 miliard korun

Na základě uzavřených jednání s CzechInvestem hodlají v roce 2016 tuzemské i zahraniční podniky investovat v Česku přes 64 miliard korun. Je to o dvacet miliard více než o rok dříve.

V 84 případech ze sta se jedná o expanze firem, které již v Česku působí, uvedl CzechInvest. Každý čtvrtý je zároveň tzv. high-tech projektem, tedy projektem s vyšší přidanou hodnotou. Osmdesát procent investičních záměrů chce využít investičních pobídek.