Třetina evropských firem očekává, že kvůli brexitu sníží investice

Třetina evropských firem očekává, že kvůli odchodu Británie z Evropské unie sníží své investiční výdaje. Desetina z těch, které mají operace v Británii, se chce stáhnout ze země. Vyplývá to z průzkumu mezi 600 firmami z eurozóny, jejž zveřejnila švýcarská banka UBS.

Více než polovina firem uvádí, že nečekají, že by brexit změnil jejich investiční plány. Dalších 24 procent však očekává, že „trochu“ sníží své investice a osm procent chce investice snížit „výrazně“. Z firem, které uvedly, že upraví své investice, to chce 39 procent učinit v příštích šesti až 12 měsících. Zhruba 17 procent firem tak prý učiní okamžitě. 

Z celkového počtu dotázaných podniků různých velikostí a sektorů, které byly vybrány tak, aby reprezentovaly evropský trh, má v současnosti 74 procent operace v Británii. Z nich desetina uvedla, že plánuje přemístit své kapacity z Británie a 31 procent odpovědělo, že přesunou dokonce velkou část aktivit. Pětina neplánuje přemístit své kapacity a tři procenta chtějí naopak své operace v Británii zvýšit.

Země eurozóny jsou preferovanou novou destinací pro přesun aktivit u téměř poloviny respondentů. Země střední a východní Evropy jsou preferovanou destinací pro 30 procent z nich.

Největší obavou pro firmy je podle průzkumu nejistota spojená s brexitem. Těsně za ní skončila nejistota ohledně nové vlády v USA. Pouze 14 procent dotazovaných znepokojují výsledky francouzských prezidentských voleb. Průzkum se uskutečnil v období od 10. ledna do 13. února.