Velké ztráty jsou pryč. Tesco vykázalo rekordní zisk

Obchodní řetězec Tesco se v Česku loni vymanil z vysokých ztrát a dosáhl rekordního zisku 3,3 miliardy korun. Tržby společnosti ve finančním roce 2015/2016 stouply o 4,4 procenta na 43,6 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

Třetí největší řetězec v Česku v předchozích dvou účetních obdobích vykázal ztrátu téměř čtyř miliard korun. Hospodářské výsledky zahrnovaly mimořádné odpisy majetku.

Obchody řetězce Tesco ve střední Evropě od prosince nově vede William Patrick O'Neill, který ve funkci vystřídal dosavadního šéfa Davida Morrise. Tesco předloni zavedlo jednotný řídicí tým pro střední Evropu. Prodejny v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a v Polsku mají vedení v Praze.

Tesco se zbavilo Letňan v Praze a libereckého centra Forum

Britský řetězec loni v listopadu prodal pražské Obchodní centrum Letňany německé společnosti Union Institutional Investment GmbH. V létě pak firma prodala v Liberci nákupní centrum Forum. Tesco vyčlenilo do samostatných společností celkem pět svých nákupních center a pozemky v České republice. Připravuje je tak k prodeji. Kromě Letňan šlo o obchody v Hradci Králové – Pražském Předměstí, Plzni – Východním Předměstí, Pardubicích, Brně – Trnité a o pozemky na pražském Šeberově a v Letňanech.

Britský řetězec Tesco vstoupil na český trh v roce 1996, provozuje přes 200 obchodů a zaměstnává v v zemi 13 500 lidí. Spolu s ním patří mezi největší obchodníky v Česku řetězce Kaufland, Albert, Lidl či Penny Market. Tržby Kauflandu v tuzemsku ve finančním roce 2014/2015 stouply na 55,2 miliardy a zisk činil 2,1 miliardy korun. Společnost Ahold, která v České republice provozuje obchody Albert, se ve finančním roce 2014/2015, který trval 24 měsíců, propadla do ztráty 1,24 miliardy korun. Tržby za tyto dva roky byly 102,6 miliardy korun.