Nafta a benzin byly letos v Česku nejlevnější za posledních sedm let

Přestože jsou pohonné hmoty od konce listopadu stále dražší, byly letos ceny benzinu a nafty nejnižší za poslední léta. Litr Naturalu 95 řidiči kupovali v průměru za 28,74 koruny, nafty za 27,18 Kč. Hlavní podíl na tom má citelný pokles ceny ropy na začátku letošního roku. Oproti roku 2012, kdy byly pohonné hmoty nejdražší, vyšel litr nafty motoristy letos zhruba o devět korun a benzin o osm korun levněji. Vyplývá to z meziroční analýzy ÚAMK.

V roce 2017 budou podle ÚAMK ceny pohonných hmot pokračovat v pozvolném růstu. V březnu platili řidiči u pump za benzin i naftu letos nejméně, litr naturalu vyšel v průměru na 26,78 koruny a litr nafty na 25,21 koruny. Oproti tomu v prosinci museli zaplatit nejvíc, benzin tankovali za 29,66 Kč/l a naftu za 28,54 Kč/l.

Podle nedávné analýzy společnosti Finlord byly ceny koncem roku v Česku nižší než v západní Evropě, ale i na Slovensku či Slovinsku. Nejvyšší ceny jsou v Itálii. Důvodem jsou především mírněji nastavené spotřební daně, které se v Česku naposledy měnily v roce 2010. Od té doby je u litru benzinu na 12,84 Kč a u litru nafty na 10,95 koruny. Například v Německu je spotřební daň o pět korun vyšší.

Vývoj cen pohonných hmot odráží také dění na světovém ropném trhu, který je ovlivněn dvěma nedávnými velkými dohodami. Nejdříve se koncem listopadu dohodly země ropného kartelu OPEC, že sníží těžbu ropy o 1,2 milionu barelů, aby omezily nadbytečné dodávky na trh a podpořily cenu suroviny, která je více než dva roky kvůli přebytkům na trhu nezvykle nízká. Poté začátkem prosince pak přistoupily ke snížení těžby i další producentské státy

Od té doby začaly ceny ropy výrazně růst. Za celý rok pak stouply až o 50 procent, což je jejich nejvyšší přírůstek od roku 2009.