Čtveřici největších bank v pololetí stoupl zisk o 2,6 miliardy

Čtveřice největších tuzemských bank v letošním prvním pololetí vydělala 26,7 miliardy korun, což je o 2,6 miliardy více než před rokem. Vyplývá to z výsledků bank. K růstu jejich ziskovosti přispěly zejména jednorázové výnosy z prodeje podílu v karetní asociaci Visa Europe a nárůst poskytnutých úvěrů.

Komerční bance stoupl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o zhruba procento na 6,7 miliardy korun. Přispělo k tomu zaúčtování jednorázového výnosu z prodeje podílu v karetní asociaci Visa Europe. Čistý zisk náležející akcionářům banky bez příspěvku z této transakce klesl meziročně o 10,9 procenta. Bance přibylo i zákazníků a stoupl objem vkladů a úvěrů. Nárůst obchodních objemů úplně nevyrovnal vliv tlaku na marže a vyšších nákladů rizika, uvedla banka.

Čistý zisk České spořitelny se v prvním pololetí meziročně zvýšil o 12,5 procenta na 8,2 miliardy korun. Kladně se na tom podepsal růst klientských úvěrů a výnos z prodeje podílu ve společnosti Visa Europe. Bance přibyly poskytnuté úvěry ve všech klíčových segmentech. Hlavním tahounem růstu byly podle předsedy představenstva ČS Tomáše Salomona zejména nové hypoteční úvěry. 

Čistý zisk skupiny ČSOB v prvním pololetí stoupl o 18 procent na 8,3 miliardy korun. Celkový objem aktiv pod její správou vzrostl meziročně o procento na 183,5 miliardy korun. Růst podpořily jednorázové výnosy z prodeje podílu ve Visa Europe, silný růst obchodních objemů a kvalita úvěrů, informovala ČSOB. „Výnos z prodeje podílu ve společnosti VISA Europe nám umožnil dosáhnout historicky nejvyššího pololetního zisku,“ uvedl generální ředitel ČSOB John Hollows.

Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v pololetí čistý zisk 3,5 miliardy korun, to je meziroční nárůst o zhruba 12 procent. „I přes zvýšené náklady do Rezolučního fondu a Fondu pojištění vkladů jsme dosáhli dvanáctiprocentního růstu konsolidovaného čistého zisku. K tomuto významnému nárůstu čistého zisku přispěly jak stabilně se zvyšující objemy retailových a korporátních úvěrů, tak i výnosy plynoucí z mezinárodní transakce – akvizice Visa Europe, kde naše banka měla majetkovou účast,“ uvedl generální ředitel banky Jiří Kunert. 

Výsledky největších českých bank potvrzují dlouhodobý trend výrazného růstu ekonomické aktivity domácností a firem, řekl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Zejména se zvyšují objemy poskytnutých úvěrů. Upozornil ale na klesající úrokovou marži, která nedovoluje bankám výrazněji zvyšovat provozní zisk. Silná konkurence také sráží výnosy z poplatků. Pokud se bankám nepodaří dále zvýšit objemy poskytnutých úvěrů, tak jenom stěží jim ve druhé polovině roku stoupnou zisky, dodal analytik.

Přecenění investic srazilo zisk

Jeden ze zástupců menších bank, Air Bank, vykázal v prvním pololetí čistý zisk 40 milionů korun, což je meziroční pokles o 89 procent. Do poklesu se promítl především vliv dočasného tržního přecenění investic. Zatímco loni bance pomohlo k nečekaně vyššímu zisku, letos naopak kvůli nejistotě na evropských trzích způsobilo jeho pokles, sdělila v pátek banka. Celkový počet klientů Air Bank se ke konci června meziročně zvýšil o 30 procent na 475 tisíc.

Objem vkladů na běžných a spořicích účtech klientů Air Bank meziročně vzrostl o 21 procent na 74,2 miliardy korun. Celkový objem úvěrů v portfoliu banky se zvýšil o 12 procent na 28,6 miliardy korun. Nejrychleji opět rostly spotřebitelské úvěry a nově i hypotéky, které loni Air Bank začala refinancovat. Bilanční suma banky vzrostla meziročně o pětinu na 81,6 miliardy korun. Vlastní kapitál banky se zvýšil o tři procenta na pět miliard korun.

Nové menší banky začaly na tuzemském trhu poskytovat služby v průběhu roku 2011. Vedle Air Bank, která vstoupila na český bankovní trh v listopadu 2011, to jsou internetová Zuno Bank, která zahájila činnost v červenci 2011, a Equa Bank, jež vznikla v červnu 2011 z Banco Popolare. Lákají klienty především na vedení účtu zdarma, transparentnost a výhodné úročení spořicích účtů.