Průmyslová výroba zrychlila o 8,6 procenta, krmí ji nové zakázky z ciziny

Průmyslová výroba v květnu zrychlila tempo meziročního růstu na 8,6 procenta. Naposledy takto výrazným tempem rostla loni v červnu. Letos v dubnu byl růst zhruba poloviční. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Letošní květen měl ve srovnání s loňským o tři pracovní dny více. K růstu přispěla tradičně výroba motorových vozidel, která v květnu stoupla o 21,4 procenta. Analytici však optimismus krotí.

Video Zprávy ve 12
video

Průmysl v České republice jde nahoru

Růst tradičně táhla výroba motorových vozidel, která v květnu stoupla o 21,4 procenta. Průmyslovým podnikům se také dařilo získávat nové zakázky. Kromě výroby automobilů k růstu průmyslu přispěli výrobci elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Těm výroba po předchozím útlumu stoupla meziročně o desetinu. Dařilo se také kovovýrobě s meziročním růstem o 11,1 procenta.

Dařit se ale přestalo výrobcům ostatních dopravních prostředků a zařízení, kterým produkce meziročně klesla o 11,6 procenta. V předchozích měsících rostla. V útlumu výroby jsou nadále chemičky, kterým produkce v květnu klesla o dalších 13,6 procenta, a těžaři. Těžba byla meziročně nižší o 4,5 procenta.

Tržby z průmyslové činnosti meziročně vzrostly o 4,9 procenta, výraznější posílení bylo patrné v zahraničí. Tržby z přímého vývozu stouply o 6,2 procenta, kdežto domácí tržby o 3,4 procenta.

Průmyslovým podnikům se nadále dařilo získávat nové zakázky. Těch meziročně přibylo o 13,5 procenta, tempo růstu tak z dubnových 13,2 procenta ještě zrychlilo. Nové zakázky průmyslové podniky nalezly zejména v zahraničí, kde stouply o 16 procent, zatímco tuzemské vzrostly o 9,1 procenta. Nová odbytiště si našli především výrobci aut, těm zakázky vzrostly o dvě pětiny.

Video Události
video

Události: Vývoj v průmyslu a ve stavebnictví

Analytici krotí pozitivní emoce, celkově je vidět zpomalení

Podle ekonoma Komerční Banky Marka Dřímala silný vzestup způsobily dva faktory. „Jednak vyšší počet pracovních dní v letošním květnu a také pokračující masivní výroba aut. Květen byl totiž nejlepší letošní měsíc pro český automobilový průmysl. Hlavně v meziročním pohledu je vidět obrovský nárůst výroby. Z českých automobilek vyjelo v letošním květnu o pětinu více aut než loni,“ popsal Dřímal, který ale krotí pozitivní emoce. „Meziměsíčně je v celkových datech vidět mírné zpomalení. Celkový výstup odvětví oproti dubnu mohlo brzdit i odstavení kralupské rafinérie v polovině měsíce,“ řekl.

Průmyslová výroba prostě po déletrvajícím období expanze naráží na jistou nasycenost svých odbytišť, jak v České republice, tak v zahraničí, kde navíc situaci nepomáhá pomalejší než předpokládaný růst globálního hospodářství.

Lukáš Kovanda

hlavní ekonom finanční skupiny Roklen

Hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler s názorem Dřímala souhlasí a dodává, že růst byl jedním z nejpomalejších. „Po očištění o vliv počtu pracovních dní byl květnový meziroční růst průmyslu o poznání slabší a dosáhl jedno procento, což je nejslabší dynamika v letošním roce. Pomalejší růst je již dva měsíce v řadě patrný i u doposud silného zpracovatelského průmyslu, který v květnu meziročně, po očištění o pracovní dny, vzrostl pouze o 0,2 procenta,“ vysvětlil.

Květnová data tak podle Seidlera na první pohled vypadají optimisticky. „Průmysl ale postupně ztrácí svou silnou dynamiku posledních dvou let, kdy meziročně zrychloval kolem pěti procent,“ dodal.

Video Studio ČT24
video

Analytik Svazu průmyslu a dopravy Franče: Růst se zpomalí

Další část roku ovlivní Brexit, myslí si ekonomové 

Vývoj v letošním druhém pololetí bude výrazně ovlivněn brexitem říká Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE. „Především jeho dopady na evropskou ekonomiku včetně všech souvisejících nejistot. Pro český průmysl a exportéry to bohužel znamená, že slabší výkon britské ekonomiky a související nárůst nejistot v eurozóně budou mít dle všeho negativní dopad na výrobu a objednávky,“ uvedl Jáč.

Podle Jáče se zhoršení situace na straně exportérů a průmyslových výrobců postupně začne projevovat i na trhu práce. „Nicméně zde platí, že trh práce reaguje na změnu růstu ekonomiky s určitým zpožděním. I pro letošní druhé pololetí očekávám, že míra nezaměstnanosti v české ekonomice bude meziročně klesat a mzdy i nadále porostou solidním tempem. Na sentiment spotřebitelů tak může negativně působit spíše vývoj událostí a nejistot spojených s brexitem. Nicméně, spotřeba domácností by měla zůstat hlavním tahounem růstu české ekonomiky i ve zbytku letošního roku,“ vysvětlil.

Analytik Svazu průmyslu a dopravy Václav Franče se domnívá, že v následujících měsících bude růst průmyslu mírnější, odhaduje ho na 2 až 3 procenta. Zdůraznil však, že rostou zahraniční zakázky, za nimiž moc nezaostávají ani tuzemské zakázky. To bere jako ukazatel příznivého vývoje i do budouna. K brexitu uvedl, že je to záležitost dvou let a firmy budou mít možnost se přizpůsobit.