ČNB posílí spolupráci s čínskými regulátory. Dotkne se i dohledu nad PPF

Česká národní banka rozšíří spolupráci s čínskými orgány dozoru nad finančním trhem, a to o řešení a předcházení možným finančním krizím. Vyplývá to z Prohlášení o spolupráci, které rozšiřuje memorandum o porozumění uzavřené v roce 2010. Na Česko-čínském fóru o finanční spolupráci to uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Širší spolupráce se bude například týkat výměny informací a dohledu nad finanční skupinou PPF, která vlastní skupinu Home Credit. Ta působí v Číně od roku 2007 na trhu spotřebitelských půjček. PPF a Home Credit dozoruje Česká národní banka.

Cílem rozšířené spolupráce je podle Singera hledání možného řešení, kdy budou pobočky bank nebo jejich mateřské banky ohroženy krizí. V Česku například nedávno začala působit pobočka Bank of China, jedna z největších státem vlastněných bank v Číně. Té se rozšíření spolupráce dohledových orgánů rovněž dotkne.

ČNB byla jednou z prvních

Singer rovněž upozornil, že ČNB byla v roce 2010 jednou z prvních centrálních bank v EU, která s čínským protějškem takové memorandum uzavřela. Memorandum popisuje, jak funguje výkon dohledu nad finančním trhem a oběma bankám dává možnost vyměňovat si informace o dohledu nad finančním sektorem. 

ČNB má nyní podobné dohody uzavřené s dalšími devatenácti státy. Například se Slovenskem a USA od roku 2002, s Německem od roku 2003. Nejdéle má ČNB podepsané memorandum s Rakouskem (2001).

Dohody o spolupráci ČNB s jinými státy a subjekty nemají právně závazný charakter, uvádí web ČNB. Hlavní přínos je ve zlepšení spolupráce a výměně informací při dohledu na přeshraničně působící subjekty finančního trhu. Dále slouží jako pojistka pro zachování důvěrnosti informací v případě spolupráce s orgány dohledu ze zemí mimo EU, a jako důležitý nástroj posílení spolupráce s partnerskými orgány dohledu.