Průmysl i přes odstávky Dukovan zrychluje, stavebnictví se ale opět propadlo

Lednová čísla průmyslu a stavebnictví, která zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), mluví jednak o zrychlení, ale i o propadu. Průmyslová výroba totiž na začátku roku zrychlila meziroční růst na jedno procento z prosincových 0,7 procenta. Stavebnictví ale naopak meziročně kleslo o 10,4 procenta po prosincovém revidovaném růstu o 3,3 procenta.

Zdroj: ČTK/APA/EXPA Autor: Ing. Sandro Zangrando

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla průmyslová produkce meziročně o 3,5 procenta. Ve srovnání s prosincem byla po vyloučení sezonních vlivů vyšší o 3,7 procenta. Lednová čísla tak obrátila klesající trend posledních měsíců a naznačuje, že český průmysl na začátku letošního roku setrvává relativně stále v dobré kondici, uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

„Český průmysl začal letošní rok růstem, což dále snižuje riziko, že by se v ekonomice blížila krize,“ komentoval čísla analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Průmysl totiž udržel růst, i když se v něm předpokládaným způsobem projevila řada negativních faktorů. Chemický průmysl nadále sužovala nefunkční výroba v Unipetrolu a výrobu elektřiny snižovaly odstavené bloky v Dukovanech, dodal.

„V prosinci se k těmto faktorům přidalo ještě vyšší čerpání celozávodních dovolených, které vykompenzoval až lednový růst,“ dodává ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Z přímého vývozu průmysl v lednu utržil meziročně o půl procenta více. Domácí tržby klesly o 5,6 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 4,8 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 2,3 procenta. I tady se na růstu výrazněji podíleli výrobci aut.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v lednu meziročně zvýšil o 3,6 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců pak meziročně vzrostla o 1,8 procenta na 27 649 korun.

Průmyslu by se mělo dařit i v dalších měsících letošního roku, i když ne již tak výrazně, jako loni, odhadl analytik GE Money Bank Filip Fyrbach. Růst očekává na solidních zhruba 3,5 procenta, stát by za ním měli tradiční tahouni - zejména automobilový průmysl. Záležet ovšem bude na vývoj v zahraničí, jak se projeví zpomalování v Číně či jaké bude rozhodování americké centrální banky.

Video Průmyslová výroba na vzestupu
video

Průmyslová výroba na vzestupu

Stavební propad

Oproti průmyslu začalo stavebnictví nový rok o poznání hůře. Jeho produkce klesla meziročně o 10,5 procenta, což pro stavebnictví znamená největší pokles od června 2013. Podepsalo se na tom mimo jiné pozemní stavitelství, kde se produkce snížila o 13,1 procenta.

„Domníváme, že oslabení průmyslu i stavebnictví na přelomu roku je do velké míry zapříčiněno poklesem investiční aktivity v důsledku propadu čerpání evropských fondů. To je vidět i na nových zakázkách z domácí ekonomiky. Těch v lednu meziročně ubylo o 2,3 procenta, zatímco nových zakázek ze zahraničí bylo o 4,8 procenta více.“

Viktor Zeisel

ekonom Komerční banky

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů bylo stavebnictví v prvním měsíci roku nižší o 7,9 procenta. Letošní leden měl proti loňskému o jeden pracovní den méně. Stavebnictví pomáhaly inženýrské stavby, produkce v tomto oboru se na rozdíl od pozemního stavitelství zvýšila o 0,8 procenta.

Fyrbach věří, že jedna negativní vlaštovka nebude následována dalšími. Domnívá se, že právě pozemní stavebnictví se bude zvedat. Také výstavba bytů by se měla podle něho zlepšovat.

Video Studio ČT24
video

Průmysl i přes odstávky Dukovan zrychluje, stavebnictví se ale opět propadlo

Počet bytů, které se v lednu začaly stavět, se meziročně zvýšil o 35,9 procenta na 1881. Dokončeno jich bylo o 11,8 procenta více než v lednu 2015, tedy 2242. Úřady vydaly 5325 stavebních povolení, což je meziročně o procento více. Orientační hodnota povolených staveb vzrostla o 45,5 procenta na 18,9 miliardy korun.