Šéf EIB: Potichu jsme rostli v lucemburských lesích. Moc o nás neví ani politici z Bruselu

Češi mají o něco snadnější přístup k penězům z takzvaného Junckerova investičního balíčku – Evropská investiční banka (EIB) totiž otevřela v Praze svou kancelář. Co to vlastně je EIB, jaké jsou její plány v Česku a jak jde Čechům čerpání eurofondů? Na to se zeptala redaktorka Zuzana Hodková přímo šéfa EIB Wernera Hoyera.

Video 90’ ČT24 - Fenomén Jágr / Budoucnost českého hokeje
video

Šéf EIB: Chceme mít pobočky ve všech zemích EU

Proč jste se rozhodli otevřít novou pobočku?

Stavěli jsme na tom, že jsme hodně centralizovaná banka se základnou v Lucembursku. Díky tomu jsme byli tak efektivní a výděleční. Dvě třetiny našich zaměstnanců byli prakticky na jednom místě.

Ale na druhé straně jsme to museli trochu změnit, potřebujeme být blíž našim klientům. Chceme v souladu s novým plánem Junckerovy komise rozšiřovat počty klientů, navázat spolupráci s novými firmami, a proto jim chceme být blíž. Tedy mít pobočky pokud možno alespoň ve všech hlavních městech členských zemí.

EIB je víc než dvakrát větší než Světová banka – ale moc se o ní neví. Jak je to možné a jak to změnit?

Ano, musíme to změnit. Když mám občas tu čest potkat se s vysokými představiteli Evropské unie a vysvětluji jim, jak fungujeme, tak se vždycky diví, jak obrovská instituce to je. A já jim říkám – ale měli byste to vědět, jsme tu pro vás, jsme váš nástroj, vy nás vlastníte a vy byste nás měli využívat k výzvám a potřebám, které stanovíte jako zásadní a potřebné pro Evropu.

To zní absurdně. Jak to, že o vás nevědí? Jak to, že jsou tak překvapení?

Banka si desítky let v klidu a potichu rostla a prosperovala schovaná v lucemburských lesích. Je to kuriózní. Navíc téma financí není pro každého, je obtížné na orientaci. A pak je tu další věc, co k tomu přispívá, a to také musím pořád vysvětlovat – my jsme sice banka v nějakém režimu svázaná s evropskými institucemi, ale někdy je třeba těm politikům připomenout, že jsme banka. Nedáváme granty nebo dotace, ale dáme vám půjčku nebo záruku. Ale chceme své peníze zpět i s úroky. A to leckoho překvapí.

Do Berlína bych jel vlakem déle než před válkou

Jak velký je pro vás potenciál českého trhu?

Myslím, že velký. Česká republika byla v posledních 20 letech extrémně úspěšná. Samozřejmě si musela projít problémy, ale zvládla to dobře, a teď má jeden z nejvyšších růstů v Unii a skoro nejnižší nezaměstnanost. To je velmi dobrá pozice.

Ale přesto, když se třeba podíváte na veřejnou infrastrukturu, tak tam jsou rezervy. V dopravě jsou nedokončené projekty, třeba přeshraniční spojení. Kdybych chtěl jet vlakem do Berlína, asi by to trvalo déle než před druhou světovou válkou. To je neúnosné. A podobně špatné je napojení na Polsko, Bavorsko či Rakousko. Takže v dopravě je určitě hodně práce a stejně tak v energetice, hlavně co se týče energetické náročnosti nebo závazků na zelenou energii. A určitě taky pokrytí rychlými datovými sítěmi. To je naléhavé téma.

Česká republika je stejně úspěšná, jako nejprůmyslovější země Evropy, ale aby u toho zůstala, vyžádá si to investice do infrastruktury i životního prostředí.

Jak úspěšní jsou podle vás Češi v čerpání evropských fondů?

Spolupracujeme s bankami tady a myslím, že tohle je v pořádku. Ale Česko určitě bude chtít zvýšit čerpání, a my k tomu taky můžeme trochu přispět. Ale je potřeba mít opravdu kvalitní projekty a produkty, to je základ. A je to dobré pro Českou republiku, pro Evropu a taky pro banku. My nepůjčujeme veřejné peníze, ale peníze mezinárodních investorů. Je to nějakých 70 až 90 miliard eur za rok. My si je za výhodných podmínek půjčíme a investoři nám je dají jen tehdy, když budeme mít dobrý projekt. V tom je ten vtip.

Pojďme se dostat k fondu ESFI (Evropský fond strategických investic). Jak vlastně funguje a pro koho je určen?

Je to určitá garantovaná investiční pomoc. Přispívá tam EU z rozpočtu a také EIB. Unie 16 miliardami eur a investiční banka 5 miliardami. A společně se zaručí nebo investují do velmi ambiciózních projektů. Fond je určený pro soukromé investory. Někdy sice i pro veřejné instituce, ale hlavně soukromé investory, kteří mají ambiciózní projekt, do kterého by ale pravděpodobně nešli, pokud by neměli alespoň částečné krytí při případné ztrátě. A to my jim dáme.

Je to i pro malé firmy?

Ano, je. Vlastně první projekty, které jsme v Česku dělali, byly v oblasti malých a středních podniků, a já myslím, že tenhle sektor zůstane do budoucna pro vaši ekonomiku a tvorbu pracovních míst klíčový.