Rusko si otevřelo svoji ratingovou agenturu AKRA

Ruská ratingová agentura AKRA oficiálně zahájila činnost. Má být protiváhou velkých mezinárodních agentur, které podle Moskvy hájí geopolitické zájmy Západu. Zatím ale údajně bude cílit na ruký trh.

Funkce generální ředitelky se ujala Jekatěrina Trofimovová, bývalá první náměstkyně ředitele ruské banky Gazprombank. Předsedou představenstva nové agentury měl být jmenován někdejší dlouholetý pracovník auditorské firmy EY Karl Johansson.

Trofimovová ruské agentuře TASS v listopadu sdělila, že AKRA se v počátečních fázích fungování hodlá soustředit na domácí trh. Posléze prý bude zvažovat možnost rozšíření na sousední trhy, především na trhy pětičlenné Euroasijské hospodářské unie, kterou tvoří státy jako Arménie či Bělorusko a v jejímž čele stojí Rusko.

Mezinárodní agentury srazily Rusko do spekulativního pásma

Projekt ratingové agentury, za kterým stojí ruská centrální banka, je dalším z řady pokusů mladých tržních ekonomik odpovědět na dominantní postavení velkých světových agentur Standard & Poor's, Moody's Investors Service a Fitch Ratings.

První dvě z nich po prudkém propadu rublu srazily před necelým rokem hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska do spekulativního pásma. Pro Rusko to znamená, že do jeho dluhopisů nemohou investovat velcí institucionální investoři, jako jsou třeba penzijní fondy.