Mzdy rostly téměř ve všech oborech. „Zlatý střed“ je 22 531 korun

V období od července do září stoupla průměrná mzda o 944 korun na 26 072. Nominálně vzrostla o 3,8 procenta, reálně – tedy po odečtení inflace - o 3,4 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici přitom odhadovali reálný růst kolem tří procent.

Medián mezd činil ve třetím čtvrtletí 22 531 korun, meziročně byl tedy o 3,9 procenta vyšší. Medián je v podstatě hodnota mzdy zaměstnance uprostřed mzdového rozdělení - to znamená, že polovina mezd je nižší a druhá polovina je vyšší než medián. U mužů činil medián 24 759, u žen 20 014 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 11 145 a 41 753 korunami.

Spotřebitelské ceny ve třetím čtvrtletí stouply o 0,4 procenta, objem mezd se zvýšil o 5,4 procenta a počet zaměstnanců vzrostl o 1,6 procenta.

Video Události
video

Události ČT: Mzdy rostou nejrychleji za šest let, zvýšení platu ale může firma doprovodit zdražením výrobků

Události ČT: Mzdy rostou nejrychleji za šest let, zvýšení platu ale může firma doprovodit zdražením výrobků

Ungermann: Za čtyři roky reálná mzda vzrostla pouze o 2,8 procenta

Přidávalo se všude

V podnikatelské sféře ČSÚ zaznamenal růst průměrných mezd nominálně o 3,8 procenta a reálně o 3,4 procenta. V nepodnikatelské sféře se průměrná mzda nominálně zvýšila o 3,5 procenta, reálně byla vyšší o 3,1 procenta.

Za tři čtvrtletí letošního roku pak průměrná mzda vzrostla meziročně o 803 korun na 25 903 korun. Po odečtení inflace je to ve srovnání se stejným obdobím loni nárůst o 2,8 procenta.

Podle odborů ale není tempo růstu mezd dostatečné a mělo by se výrazně zvýšit. Čeští zaměstnanci si zaslouží mnohem vyšší mzdy, míní šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Za čtyři roky reálná mzda vzrostla pouze o 2,8 procenta, upozornil makroekonom ČMKOS Jaroslav Ungermann. 

„Platy teď nejvíc vzrostly v pohostinství a v těchto službách, nutno ale říct, že právě v pohostinství jsou vůbec nejnižší průměrné platy. Tam jsou platy kolem sedmnácti tisíc,“ zmínil Ungermann s tím, že je to extrémně nízké. „Možná se dopředu počítá s tím, že lidé dostávají něco mimo, na spropitném, a to nevím, jestli je dobře,“ dodal.

Předák odborů Josef Středula

Josef Středula

předseda Českomoravské konfederace odborových svazů

„Myslíme si, že by tempo růstu mezd mělo být výrazně zvýšeno.“

Josef Středula

předseda Českomoravské konfederace odborových svazů

Celostátní průměr výdělky v hlavním městě převyšovaly o 7095 korun

V porovnání s ostatními kraji si nejvíce polepšili Pražané. Zde se ve třetím čtvrtletí  průměrná mzda meziročně zvýšila o 927 korun na 33 167 korun. Vydělávali tak nejvíce,  ale na druhou stranu meziroční růst jejich mzdy o 2,9 procenta byl opět nejnižší. Reálně, po odečtení inflace, jim mzda stoupla o 2,5 procenta. Celostátní průměr výdělky v hlavním městě převyšovaly o 7095 korun. 

V žádném jiném kraji mzdy už nepřekročily celostátní průměr. Nejblíže mu byl Středočeský kraj, kde lidé v průměru vydělávali 25 919 korun. Následoval Jihomoravský kraj s průměrnou mzdou 25 428 korun. Na opačné straně žebříčku skončil Karlovarský kraj s 22 519 korunami. Z hlediska procentuálního růstu na tom byl tento region ale dobře, průměrná mzda tam meziročně stoupla o 4,6 procenta. Vůbec nejvíce, o 4,7 procenta, pak stoupl mzdový průměr na jihu Čech.