Už jen krok dělí Brno od nákupu většinového podílu Veletrhů Brno. Obchod za zhruba 225 milionů, který schválili brněnští radní, musí ještě 10. listopadu definitivně posvětit zastupitelstvo. Kupní smlouvou a další dokumenty by schvalovalo zastupitelstvo v prosinci, obchod by se tak měl uzavřít do konce letošního roku.
Město se stane po dokončení prodeje majoritním vlastníkem výstavní společnosti, bude mít v držení 95 procent akcií. Další částí ceny je podřízená půjčka 13,7 milionu eur, což je asi 370 milionů korun, kterou musí splatit Veletrhy německému vlastníkovi.
„Jde o půjčku, kterou poskytla Veletrhům německá strana, a jelikož jde o podřízenou půjčku, dostala by se k penězům až poté, co Veletrhy splatí klasický komerční bankovní úvěr,“ vysvětlil primátor Brna Petr Vokřál (ANO). Jelikož Veletrhy budou samy podřízenou půjčku refinancovat a splácet, je suma, kterou zaplatí město, právě o tuto částku nižší.
Veletrhy se těší na jistotu
Veletrhy Brno zprávu vítají. „Končí pro nás období nejistoty. Mělo negativní dopad nejen na nás, ale i na vystavovatele. V okolních zemích je také běžné, že výstavní společnosti vlastní města,“ řekl mluvčí společnosti David Pokorný. Nečeká, že by se měly po prodeji dít zásadní změny, což již dříve potvrdil i Vokřál.
Pro město je klíčové, aby se v Brně podařilo udržet výstavnictví. „Letošní strojírenský veletrh potvrdil, že město se díky tomu oživí a na hlavní veletržní činnost jsou navázané další byznysy. Uvidíme, co bude se zbytným majetkem. Diskutuje se například o posunu tramvajové smyčky v Pisárkách, s hasiči diskutujeme o uvolnění části pozemku pro ně, protože současné podmínky už nevyhovují standardům. Rozhodně ale nebudeme mít k areálu developerský přístup,“ ujistil Vokřál.
Již dříve také ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš řekl, že je potřeba udržet nastavený obchodní model dalších osm let, aby se Veletrhy zbavily dluhů.
O prodeji se jedná léta
Brněnské výstaviště patřilo v minulosti státu, v roce 1991 ale během privatizace přešlo do soukromých rukou. V roce 1998 pak do vlastnické struktury vstupuje společnost Messe Düsseldorf, která od firmy Finop Holding koupila 73 procent akcií tehdejších BVV. Ty se později sloučily s nově vzniklou firmou Veletrhy Brno, od 1. listopadu 2001 tak oficiálně existují už jen Veletrhy Brno.

Analytik Finance.cz Michal Ruml o nákupu Veletrhů Brno
Analytik Finance.cz Michal Ruml o nákupu Veletrhů Brno
Analytik DRFG Ondřej Záruba o nákupu Veletrhů Brno
O záměru prodat svůj podíl mluví vedení Messe Düsseldorf už od roku 2012. Tehdy také brněnské zastupitelstvo schválilo záměr německý podíl ve Veletrzích odkoupit. Mezi prioritami své spolupráce ho měla i současná koalice, která vládne od podzimu 2014.
„Nepřipustíme ztrátu kontroly nad areálem BVV z důvodu strategického umístění ve městě. Projednáme dlouhodobou strategii s německým partnerem a budeme usilovat o širší otevření a využití areálu pro každodenní život obyvatel.“
Dohoda o koaliční spolupráci v období 2014–2018
Poté, co odezněla éra obřích veletrhů, jako byl například v 90. letech veletrh výpočetní techniky Invex, začaly se objevovat nápady, jak méně vytížené výstaviště využít. Architekti z ateliéru Smedek například přišli s ideou, využít některé plochy a pavilony pro vybudování sportovních stadionů. Jejich vize na stavbu fotbalové arény pro dvacet tisíc diváků a dalších sportovišť se ale nesetkala s pochopením politiků ani samotných veletrhů.
Zájem o koupi areálu v minulosti projevil i podnikatel Igor Fait. Ten prohlásil, že by veletržní činnost částečně zachoval, část areálu chtěl ale věnovat muzejnictví. Otevřít víc areál veřejnosti plánuje podle slov primátora Vokřála i město Brno.
