Kofola mění sídlo. Přesouvá se z Polska do Česka

Nápojářská skupina Kofola stěhuje sídlo své mateřské společnosti z Polska do České republiky. Výrobce nápojů odešel v roce 2008 z tuzemska kvůli obchodování na varšavské burze. Vedení firmy ale stále bylo v Ostravě a nyní by tedy na stejné adrese mělo bý napsáno i sídlo firmy. 

„Naším primárním cílem je mít sídlo skupiny v České republice. Kroky, které jsme prozatím v rámci projektu podnikli, jsou převážně právní a administrativní a nemají faktický dopad na dění ve společnosti,“ uvedl finanční ředitel skupiny Kofola Daniel Buryš.

Aktivity nynější mateřské společnosti Kofola S.A. se tak přesunou do akciové společnosti Kofola ČeskoSlovensko se sídlem v Ostravě, potvrdila mluvčí Kofoly Jaroslava Musilová.

Kofola S.A. byla registrována v Polsku kvůli obchodování s akciemi firmy na varšavské burze. V souvislosti s přesunem sídla skupiny akcionáři zvažují umístění akcií na pražské burze. „Aby byl umožněn vstup společnosti k obchodování na Burzu cenných papírů Praha, dokončuje firma prospekt cenného papíru, který bude v nejbližší době předložen České národní bance ke schválení,“ uvedla Musilová.

Přesun sídla holdingu a související převody akcií se podle mluvčí budou dít
formou neveřejné transakce, na níž se budou podílet pouze současní akcionáři.

Video Zprávy ve 12
video

Kofola mění sídlo. Přesouvá se z Polska do Česka

Většinovým vlastníkem Kofoly je společnost KSM Investment, která patří rodině Samarasů, jež značku Kofola po roce 1990 oživila.

„V rámci této operace nebudou nabízeny žádné akcie k úpisu veřejnosti nebo novým investorům. Případná nabídka akcií novým investorům by se uskutečnila - pakliže se tak společnost a její akcionáři rozhodnou - později, a to buď ve čtvrtém čtvrtletí 2015, nebo v prvním čtvrtletí 2016.“ 

Jaroslava Musilová

mluvčí Kofoly

Firma už dříve uvedla, že případná nabídka akcií by se mohla skládat z emise nových nebo prodeje existujících akcií. „Tato nabídka by se mohla skládat z nabídky akcií na burze v České republice a v Polsku, a to včetně umístění akcií i na varšavské burze,“ uvedla mluvčí.

Od přesunu sídla z Polska do Ostravy si firma pravděpodobně podle analytika Jiřího Šimary ze společnosti Cyrrus slibuje určité nákladové úspory a také své zviditelnění v Česku.

V posledním měsíci to ale není první návrat tuzemské firmy. Například společnost Kohinoor ukončila koncem srpna mimo české hranice výrobu úplně. Po 11 letech tak kvůli klesajícím prodejům v Asii a Rusku do tuzemska vrátila výrobu z Číny.