Benzin dále zlevňuje, průměrná cena se dostala pod 32 korun za litr

Ceny u českých čerpacích stanic dál klesají. Benzin se po čtyřech a půl měsících dostal pod 32 korun za litr. Průměrná cena Naturalu 95 za uplynulý týden klesla o 41 haléřů na 31,63 Kč/l. Nafta ve stejném období zlevnila o 17 haléřů na průměrných 29,69 Kč/l. Pohonné hmoty jsou nejdražší v Praze a na Vysočině. Nejlevněji vyjde plná nádrž v Královéhradeckém a Jihočeském kraji.

Pod 32 korun stál litr Naturalu 95 naposledy ve druhé polovině dubna. Od té doby průměrná cena rostla a od poloviny června do počátku srpna se držela nad 33 korunami za litr. Pak se začala snižovat a pod 32 Kč/l se dostala koncem minulého týdne, ukazují čísla CCS. Některé čerpací stanice ale litr benzinu nyní prodávají dokonce za méně než 29 korun. Průměrná cena nafty se pod třicetikorunovou hranici dostala počátkem minulého týdne, bylo to poprvé od února.

Důvodem zlevňování pohonných hmot v Česku jsou podle analytiků nízké ceny ropy na světových trzích. "Přebytek ropy na trhu by měl v nejbližších měsících přetrvat, což bude omezovat její zdražování. Do konce září proto čekáme snížení cen až o půl koruny na litr. Pokles ceny čekáme zejména u benzinu," řekl analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak s tím, že zhruba od listopadu by měla nafta na českých čerpacích stanicích stát více než benzin, což je typický sezonní vývoj. "V zimě totiž pravidelně stoupá poptávka po topném oleji a naftě a to má vliv na její cenu," vysvětlil.

Benzin zůstává nejdražší v Praze, litr je zde průměrně za 32,26 koruny. Jen o tři haléře levněji pořídí litr Naturalu 95 motoristé na Vysočině. Nad 32 korun stojí benzin ještě v Jihomoravském kraji, v ostatních regionech je průměrná cena za litr pod touto hranicí. Nejméně se platí v Jihočeském kraji s průměrnou cenou 31,26 Kč/l.

Nafta je nově nejdražší na Vysočině, čerpací stanice ji nabízejí v průměru za 30,47 Kč/l. Nad 30 korun za litr řidiči platí ještě v Jihomoravském kraji, kde je podle CCS průměrná cena 30,43 Kč/l, a v Praze s průměrem 30,37 Kč/l. Z nejnižší ceny dieselu se mohou motoristé těšit v Královéhradeckém kraji, litr zde průměrně vyjde na 29,18 koruny.