Mládkův resort dostane dalších šest miliard, především díky obnovitelným zdrojům

Rozpočet ministerstva průmyslu a obchodu by měl v příštím roce hospodařit s dalšími šesti miliardami korun oproti původnímu návrhu. Navýšení půjde hlavně na podporované obnovitelné zdroje energie, ministru Janu Mládkovi se ale podařilo získat i peníze na zahlazování následků hornické činnosti. Další finance bude ještě zkoušet získat na schválené zahraniční investice.

Jan Mládek
Zdroj: ČTK Autor: Libor Zavoral

„My jsme se na rozpočtu dohodli s ministerstvem financí vyjma jedné věci, a to je 50 milionů korun na modernizaci České obchodní inspekce, což byl zatím požadavek, který nebyl reflektován,“ sdělil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

I tak bude mít jeho ministerstvo o šest miliard víc. Výraznou změnu v rozpočtu si totiž vyžádalo to, že v původním návrhu ministerstvo financí nezohlednilo energetický zákon, který vstoupí v platnost v příštím roce. Novela totiž mění způsob, jakým jsou financovány obnovitelné zdroje. Zvyšuje podíl státního rozpočtu v poměru k poplatkům od zákazníků. Dotace na podporované obnovitelné zdroje energie vzroste o skoro 4,7 miliardy korun na celkových bezmála 22 miliard korun.

Získá peníze na zahraniční investice letos nebo příští rok?

Z původního požadavku MPO na navýšení rozpočtu o 1,6 miliardy korun tak resort zatím fakticky získal 1,25 miliardy korun. Dotace na zahlazování následků hornické činnosti stoupne o 400 milionů korun, na zabezpečení činností ministerstva a podřízených organizací půjde o 650 milionů korun víc. O 100 milionů korun se zvýší částka na podporu strategických investičních akcí. Stejná částka půjde navíc také na dotace na program podpory technologických center a center strategických služeb.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/XINHUA
Autor: Ting-i

Mládek by chtěl získat ještě prostředky na schválené zahraniční investice. „Stát slíbil podporu těm investorům, ale není často úplně zřejmé, jestli to bude v roce 2016 nebo 2017. Tak je samozřejmě otázka, jestli to tam má být připraveno v tom rozpočtu ministerstva nebo se to bude řešit ad hoc,“ dodal Mládek.

Ministerstvo financí ve srovnání s červnovým návrhem zvýšilo v návrhu státního rozpočtu na příští rok celkové výdaje a příjmy, výdaje vzrostly o zhruba 16 miliard korun na 1,155 bilionu korun. Plánovaný schodek rozpočtu tak zůstal na 70 miliardách korun. Vláda začne o rozpočtu debatovat 9. září, do konce měsíce jej musí schválit a poslat do Poslanecké sněmovny, kde by ho měli začít projednávat koncem října a definitivně schvalovat devátého prosince.

Resorty si chtějí přilepšit

O peníze pro svůj rezort hodlá dál bojovat i Svatopluk Němeček (ČSSD). Pro zdravotnictví by chtěl od státu dostat ještě aspoň 1,2 miliardy korun na investice. Bude o tom vyjednávat na vládě. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánky Čechové klesly rozpočtované výdaje ministerstva zdravotnictví na investice z průměrně 3,1 miliardy ročně v letech 2004 až 2010 na miliardu ročně v letech 2011 až 2015. Od roku 2010 tak trvale klesá hodnota dlouhodobého majetku nemocnic. „Tato skutečnost je odrazem nedostatečných investic do dlouhodobého majetku, přičemž situace státních nemocnic je horší než průměr za celý segment,“ řekla.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD)
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

„Zatím máme symbolických několik set milionů korun. Věřím, že když státní rozpočet bude mít na to, aby podporoval přezbrojování armády, že bude mít peníze i pro nemocnice,“ řekl Němeček s tím, že dosavadních 698 milionů korun není dost. Při jednání s ministerstvem financí sice prý našel shodu v tom, že v době konjunktury se má investovat, nicméně se nepodařilo najít zdroje.

Zatím získal Němeček navíc do rozpočtu proti letošku celkem 1,8 miliardy, žádal 4,3 miliardy. Ještě 1,3 až 1,5 miliardy by měl resort získat z růstu výběru pojistného. Podle schváleného rozpočtového rámce by měl resort mít v příštím roce bez peněz EU a finančních mechanismů 6,039 miliardy, na letošek měl schválený vyšší rozpočtový rámec, a to 6,481 miliardy.

Martin Stropnický
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

V příštím roce si výrazně polepší ministerstvo obrany i vnitra. Zvýšení celkových výdajů pro silová ministerstva o osm miliard je největší meziroční nárůst za posledních deset let. Resort Martina Stropnického (ANO) by tak měl mít v příštím roce 47,6 miliard korun, pro Chovancův se v rozpočtu počítá s 58,5 miliardami.

 

Video Události
video

Události ČT: Obrana a vnitro si příští rok polepší dohromady o osm miliard

Vnitro může peníze využít na lepší zabezpečení uprchlického tábora ve Vyšních Lhotách, na znovuotevření věznice ve středočeských Drahonicích, která by měla začít sloužit jako záchytné zařízení pro migranty, nebo víc peněz na přesčasy policistů, které kvůli uprchlíkům resort nasazuje. Celkem miliarda a půl má směřovat na růst platů policistů a na zvýšení jejich počtu o osm set. Nabírat by měla i obrana. Podle Stropnického by mohla armáda posílit až o čtrnáct set osob.