
Češi slaví den daňové svobody
Ze zemí platících eurem je lepší než ČR Slovensko, Irsko a Estonsko. Naopak hůře na tom je například Německo, Nizozemí, Francie nebo Rakousko, informoval Aleš Rod z Liberálního institutu.
Češi letos budou na stát letos pracovat 155 dní, což je nejméně od roku 2000. Liberální institut při svém výpočtu vychází z kalkulací Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, a umožňuje tak porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v dalších zemích.
- „Roste výkonost ekonomiky. Neměli bychom slavit protože jsou nižší daně. Ty daně rostou a rostou výdaje státu. Na druhé straně pracujeme víc, vytváříme víc, proto ten podíl daní na celku klesl,“ konstatuje člen správní rady Liberálního institutu Jan Havel.
Lidé s průměrným platem odvedou na daních ročně skoro 150 tisíc korun. Málokdo má ale o svých odvodech přehled. „Moc do toho nevidím, je to pro mě docela složité,“ říká například
fyzioterapeutka Michaela Veselá. „Kdyby Češi věděli, kolik platí daní, tak by s tím něco chtěli dělat. Ta míra nesvobody je v historickém kontextu bezprecedentní,“ dodává Havel.
Přesto patří Česko mezi sledovanými zeměmi k průměru. Už před měsícem slavili den daňové svobody Jihokorejci a Švýcaři. Naopak některé severské země a Francie si budou muset ještě skoro dva měsíce počkat. Podle společnosti Deloitte, která používá k výpočtu jinou metodiku, připadne den daňové svobody letos na 22. června. I v tomto případě je to o několik dní dřív než loni.