Podle nového žebříčku Transparency International korupce v Česku nepřibylo

Berlín/Praha - Míra korupce v České republice se od loňského roku nezměnila, a je tedy podruhé za sebou nejmenší v posledním desetiletí. Přesto ale Česko patří v hodnocení míry korupce k průměru a mezi 180 zeměmi světa figuruje na 45. místě. Vyplývá to z každoroční zprávy, kterou dnes zveřejnila organizace Transparency International (TI). Ta upozornila také na to, že v rámci 27 zemí EU je ČR až na 18. příčce a předběhly ji i nové členské státy jako Slovinsko či Estonsko.

Téměř nulová korupce podle TI panuje v Dánsku, Švédsku a na Novém Zélandu, které na stupnici od nuly do deseti, kde desítka označuje zemi s neexistující korupcí, získaly 9,3 bodu. S minimální ztrátou za touto trojicí premiantů skončily v žebříčku CPI, tedy indexu vnímání korupce, Singapur, Finsko, Švýcarsko, Island a Nizozemí. Na chvostu naopak stejně jako loni skončil Irák, Barma a Somálsko.

Nejhůř bylo v roce 2002

Česká republika dopadla, co se týče bodového hodnocení, navlas stejně jako loni a patří jí spolu s Bhútánem 45. místo. TI jí připsala 5,2 bodu, což je přesně tolik jako v roce 1997. Mezi lety 1998 až 2006 Česko s korupcí bojovalo o poznání méně úspěšně, vůbec nejhůře si Češi stáli v roce 2002, kdy jim TI přiznala jen 3,7 bodu.

V rámci Evropské unie stačí letošní české hodnocení až na 18. místo. Z nových členských zemí dopadlo lépe dvanácté Slovinsko, ale i Estonsko, Kypr či Malta. Slovensko je s pěti body na 21. místě a unijní pořadí uzavírají Rumunsko a Bulharsko, které se s korupcí těžce potýkají. Důkazem budiž pochybnost EU nad tím, zda Bulharsko vůbec dokáže transparentně nakládat se zdroji z evropských fondů.

Odborníci z TI poukazují na to, že míra korupce se překvapivě zvyšuje i u některých vyspělých evropských zemí. Výrazný propad zaznamenaly například Norsko, Velká Británie, Francie či Portugalsko. Tamější vlády by prý měly věnovat více pozornosti hlavně problému politické korupce, což se týká i ČR.

Chybí pravidla lobbyingu

„Vláda přijala velmi ambiciózní protikorupční strategii, ale od řady opatření postupně ustupuje. Má smysl dělat menší kroky, ale je třeba dotáhnout je do konce. Současné kauzy ukazují, že hlavní problém u nás stále leží v oblasti politické korupce, nekontrolovaného lobbingu, nedostatečně nezávislé justice a až příliš podmaněné státní správy,“ uvedl ředitel české pobočky TI David Ondráčka.

Organizace konkrétně vidí pozitivně například vznik celostátní protikorupční linky, přijetí zákona o střetu zájmů či postupnou elektronizaci státní správy. Největšími českými problémy podle ní nadále jsou neexistující pravidla pro legitimní lobbing, nakládání s majetkem obcí a krajů či nedostatečná ochrana oznamovatelů korupčních praktik. TI upozorňuje také na nutnost cíleného vyšetřování korupčních praktik ve vztahu farmaceutických firem a lékařů a také korupce politiků a vysokých státních úředníků.

    
Žebříček zemí podle míry korupce
Žebříček zemí podle míry korupce
Více fotek
  • Žebříček zemí podle míry korupce autor: ČT24, zdroj: TI http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/426/42583.jpg
  • Vládní opatření v boji proti korupci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/426/42584.jpg