Zájemci o ropu rozhazují sítě v Libyi

Tripolis - Zájmu zahraničí o výjimečně kvalitní ropu z Libye neubrala ani kritická politická situace v zemi. Zatím však není jasné, jaká pravidla budou po novém pořádku platit. Majitelům dohod o nákupu černého zlata tak nezbývá než čekat.

V Libyi vládl diktátorský režim po dlouhých čtyřiceti letech. Nyní se hroutí a s ním i jistoty, které dosud panovaly na obchodním a zejména pak ropném poli. Rebelové ujišťují, že politická změna platnost smluv neohrozí. „Nová vláda se chce vyvarovat násilí. V tomto směru zatím svůj slib drží. Opravdová zkouška ale přijde teprve při rozdělování libyjského ropného bohatství a odzbrojování milicí,“ myslí si Shashank Josuu z Royal United Services. 

Povstalecké vůdce už pomocí slibů o finanční pomoci láká Čína. Je pravděpodobné, že nezůstane sama. Zástupci rebelů totiž neskrývají, že výhodný kontrakt dostanou státy, které jim během revoluce nabídly podporu. Ani to se prý ale s dodržením starých smluv nevylučuje. „Uznáme všechny smlouvy na těžbu ropy a plynu, které jsou v souladu se zákonem. Bývalá vláda momentálně nemá žádná rozhodovací práva na obnovování smluv,“ uvedl zástupce povstalců pro rekonstrukci Ahmed Jehani. 

Největší očekávání má ale Itálie. Tamní ropný koncern ENI byl totiž dlouhodobě největším odběratelem ropy z Libye. Původní smlouvy o nákupu ropy a plynu měly platit až do roku 2042. Na záruky navíc čeká i francouzský Total nebo britská společnost BP.